19.09.2024 / Narva linnus

Sündmuse ülevaade

19. septembril avatakse Narva linnuses (7. korrusel) näitus „Mitmekihiline Narva“, mis viib külastajad sügavale selle piirilinna dramaatilisse ajalukku. Ekspositsioon räägib linna elanike elulugudest ja tutvustab unikaalseid esemeid, mille hulgas on teise maailmasõja eelsete Narva elanike isiklikud asjad.

Narva asukoht on toonud linnale nii jõukust kui kannatusi. Lähedus vanadele kaubateedele meelitas siia ettevõtlikke inimesi igast ilmanurgast, soodustades aastasadade vältel multikultuurse keskkonna kujunemist. Samas tähendas Lääne ja Ida kultuuri piiril paiknemine ka pidevat ohtu ja konflikte. Alates esmamainimisest 13. sajandil on Narva korduvalt hävitatud ja elanikest tühjaks jooksnud ning seejärel taas üles ehitatud. Narva ajalugu on piirilinna ajalugu.

Heidame pilgu sellele, kuidas peegeldavad Narva Muuseumi kogud ühes narvalaste elulugudega linna ajalugu viimastel sajanditel. Ühelt poolt näeme narvalasi muuseumikogus olevate esemete, fotode ja lugude põhjal, teisalt saavad sõna ka narvalased ise.

Eksponeeritud on mitmeid teise maailmasõja eelsete narvalaste isiklike esemeid, mis erinevaid teid pidi jõudsid muuseumisse viimase kahe aasta jooksu. Nende hulgas näiteks Annikute perekonna kohver, mida kasutati Narvast evakueerumisel 1944. aastal.

  • Kuraator: Zurab Jänes
  • Idee autor ja konsultant: Maria Smorževskihh-Smirnova (PhD)
  • Kujundaja: Anastassia Kovõtska
  • Graafiline disain: Janne Jaagant
  • Projektijuht: Anne Raud
  • Näitust toetas Eesti Kultuurkapital