06.03.2024 16:30 - 06.03.2025 / Narva lossipark

Sündmuse ülevaade

Muuseumi ajaloo esimene märtsipommitamisele pühendatud näitus on avatud alates 6. märtsist Lossipargis, pommitamises kõige rohkem kannatada saanud vanalinna ja kindluse piiril.

80 aastat tagasi tabas Eestit tragöödia, mille haavad ei ole tänaseni paranenud. 1944. aasta märtsis toimus Nõukogude lennuväe laastav õhurünnak Eesti linnadele. 6.–8. märtsil korraldas Punaarmee Narvale suurpommitamise, milles osales ligi 100 lennukit. Märtsipommitamise käigus hävis suurem osa seni tervena püsinud linnast, sh ajalooline vanalinn. Nõukogude relvajõud jätkasid pommitamisi ka järgmistel kuudel kuni 26. juulini 1944.

Ajaloolised faktid ja vähetuntud fotod räägivad linna hävingutest teise maailmasõja ajal.

Mälestusüritused toimuvad ka teistes linnaosades.

Näitus toimub Eesti Kultuurkapitali toetusel.

Meeskond

• Kuraator: Zurab Jänes
  • Projektijuht: Anne Raud
  • Tekstid: Madis Tuuder, Peeter Kaasik, Svetlana Andreeva, Zurab Jänes