PATTERNS: ERASMUS+ PROJECT

 

PATTERNS! on Erasmus+ koostööprojekt Rumeenia, Poola, Eesti ja Soome kultuuripärandi organisatsioonide vahel. Projekt „Mustrid“ on pühendatud tekstiili-traditsioonide ja suurte tekstiilivabrikute pärandi säilitamisele ning selle edendamisele. Kahe aasta jooksul saavad tekstiilivabrikute pärandiga tegelevad kultuuriasutuste töötajad ja vabatahtlikud tänu vastastikustele külaskäikudele ja projektiüritustele omavahel kogemusi jagada.

Projekti käigus puudutatakse koostöös partneritega disaini ja haridusürituste korraldamise, kunsti ja pärandi edendamise, online-tööriistade kasutamise ja digitaliseerimise ning publiku kaasamise ja vabatahtliku tööga seotud teemasid.

Projektis osalevad:

•    Organisatsioon Dom, Białystok, Poola
•    Aromunide kogukond Rumeenias - Bukaresti filiaal, Bukarest, Rumeenia
•    Sleńdzińskite nimeline galerii, Białystok, Poola
•    Forssa muuseum, Forssa, Soome
•    Narva Muuseum, Narva, Eesti


 

Białystok, Poola (16.-19.03.2022)

2022. aasta 16.-20. märtsil külastasid Narva Muuseumi töötajad Erasmus+ projekti raames Poolat, kus tegelesid rahvustekstiili pärandi uurimisega. Poola kolleegid rääkisid vabriku Fasty kangaste ajaloost, tutvustasid Hajnówkas ainulaadset kodukootud vaipade kollektsiooni ning avasid külalistele kõrgema kunstikooli Supraśl High School of Art uksed, mille taga sünnivad tulevased talendid. Osalejad said loomingulistes töötubades näidata oma oskusi mustrite kangale kandmises, joonistuste ja taustade komponeerimises ning kaasaegse tekstiilitehnika tie-dye viljelemises.

Rumeenia, Poola, Soome ja Eesti muuseumitöötajad vahetasid kogemusi oma riigi tekstiilipärandi säilitamise ja selle alalhoidmise osas, leides palju ühist nii sarnases tekstiilitööstuse ajaloos kui ka hämmastavates detailides rahvusmustrite sarnasuse, joonistuste kangale kandmise meetodite ja vaipade käsitsi punumise tehnikate vallas. Kogu reisil nähtu ja kuuldu annab lootust, et peaaegu unustatud või ka osaliselt kadunud tekstiilitraditsioonid lähevad taas moodi. Ühtlasi on põhjust loota, et huvi oma juurte ja ajaloo vastu on üha suurenemas, mis tekitab omakorda ka uhkust oma rahva kultuuripärandi üle.


 

Bukarest, Rumeenia (27.-31.10.2022)

27.-31. oktoobril külastasid Narva muuseumi töötajad ERASMUS+ projekti “PATTERNS” raames oma partnereid Comunitatea Armana din Romania - filiala Bucurestist Bukarestis. Visiidi käigus tutvusid projektis osalejad Bukaresti aromunlaste kultuurikogukonna tööga, said osaleda aromunia mustritel baseeruvates kunstitöötubades, uurida kauneid rahvariideid ja vöid, tutvuda mitmete digitaalsete kampaaniatega, sealhulgas „Bihor not Dior“, milles aromunia kogukond osales, külastasid kaunist kogukonda ja avalikku ruumi “Scoala de la Piscu” ning Bukaresti vanimat maja. Samuti sai nautida ja hinnata multikultuurset ja ajalooliselt mitmekihilist Bukaresti linna. Projekti partnerid said omavahel mitteametlikus õhkkonnas kohtuda ning jagada oma kogemusi tekstiilipärandi säilitamisel ja populariseerimisel.


 

Białystok, Poola (08.-11.05.2023) copy

Białystok, Poola (08.-11.05.2023) copy

Narva Muuseum on organisatsioon, mis mitte ainult ei säilita muistiseid, vaid otsib ka inspiratsiooni- ja arenguvõimalusi. Üheks selliseks võimaluseks on Erasmus+ Patterns projekt, mis on juba kaks aastat kestnud koostöös meie partneritega Poolast, Soomest ja Rumeeniast. Selle aja jooksul jõudsid meie kolleegid korduvalt kohtuda partneritega, näha osalevate riikide kauneid linnu, kuulata kasulikke ettekandeid ja osaleda harivatel meistrikursustel. Mais külastasid meie kolleegid koos projektipartneritega Bialystoki linna, mis oli kunagi Poola tekstiilitööstuse keskuseks. Suur osa nähtust meenutas meile Kreenholmi. Kohtumise käigus tutvusid projekti osalejad linna mitme galerii tööga ja Bialystoki mitmerahvuselise kultuuriga, külastasid läheduses asuvat Poola tataride mošeed. Korraldajad andsid võimaluse tutvuda iidsete rahvusmustri kudumise tehnikatega, Fasty tekstiilivabriku toodetega ja külastada enam mittetöötava vabriku territooriumi, samuti iseseisvalt teha mustrit ja trükkida see pressi abil kangale. Loomulikult oli kõigil neil päevadel ka võimalus imetleda kauni Bialystoki linna ilu! Ekskursioonidest ja meistriklassidest inspireerituna loodame tuua tagasi muuseumi teenindusse värsket pilgu ja uusi huvitavaid ideid.