PATTERNS: ERASMUS+ PROJECT

 

PATTERNS! on Erasmus+ koostööprojekt Rumeenia, Poola, Eesti ja Soome kultuuripärandi organisatsioonide vahel. Projekt „Mustrid“ on pühendatud tekstiili-traditsioonide ja suurte tekstiilivabrikute pärandi säilitamisele ning selle edendamisele. Kahe aasta jooksul saavad tekstiilivabrikute pärandiga tegelevad kultuuriasutuste töötajad ja vabatahtlikud tänu vastastikustele külaskäikudele ja projektiüritustele omavahel kogemusi jagada.

Projekti käigus puudutatakse koostöös partneritega disaini ja haridusürituste korraldamise, kunsti ja pärandi edendamise, online-tööriistade kasutamise ja digitaliseerimise ning publiku kaasamise ja vabatahtliku tööga seotud teemasid.

Projektis osalevad:

•    Organisatsioon Dom, Białystok, Poola
•    Armeenia kogukond Rumeenias - Bukaresti filiaal, Bukarest, Rumeenia
•    Sleńdzińskite nimeline galerii, Białystok, Poola
•    Forssa muuseum, Forssa, Soome
•    Narva Muuseum, Narva, Eesti

Białystok, Poola (16.-19.03.2022)

2022. aasta 16.-20. märtsil külastasid Narva Muuseumi töötajad Erasmus+ projekti raames Poolat, kus tegelesid rahvustekstiili pärandi uurimisega. Poola kolleegid rääkisid vabriku Fasty kangaste ajaloost, tutvustasid Hajnówkas ainulaadset kodukootud vaipade kollektsiooni ning avasid külalistele kõrgema kunstikooli Supraśl High School of Art uksed, mille taga sünnivad tulevased talendid. Osalejad said loomingulistes töötubades näidata oma oskusi mustrite kangale kandmises, joonistuste ja taustade komponeerimises ning kaasaegse tekstiilitehnika tie-dye viljelemises.

Rumeenia, Poola, Soome ja Eesti muuseumitöötajad vahetasid kogemusi oma riigi tekstiilipärandi säilitamise ja selle alalhoidmise osas, leides palju ühist nii sarnases tekstiilitööstuse ajaloos kui ka hämmastavates detailides rahvusmustrite sarnasuse, joonistuste kangale kandmise meetodite ja vaipade käsitsi punumise tehnikate vallas. Kogu reisil nähtu ja kuuldu annab lootust, et peaaegu unustatud või ka osaliselt kadunud tekstiilitraditsioonid lähevad taas moodi. Ühtlasi on põhjust loota, et huvi oma juurte ja ajaloo vastu on üha suurenemas, mis tekitab omakorda ka uhkust oma rahva kultuuripärandi üle.