Õpetajatele ja koolidele

Narva Muuseum pakub erinevaid haridus- ja meelelahutusprogramme koolidele, lasteaedadele ja teistele lastegruppidele nii Narva linnuses kui ka Narva Muuseumi Kunstigaleriis. Programmid viiakse läbi valdavalt eesti ja vene keeles.

Narva linnus


Hooajalised programmid ja muuseumiõpe

Kui te olete kunagi unistanud sellest, et veeta ööd keskaegses linnuses, leida salapärase kruvi trepi, mille astmed mäletavad Liivi ordu rüütlite samme või sattuda tõelisse linnuse jõulukööki, mis on värskete küpsetiste, kaneeli ja kardemoni lõhna täis, aga võib olla te olete alati tahtnud end käsitöölise rollis proovida ning ise endale mälestuseks suveniiri meisterdada. Sel juhul on meie interaktiivsed muuseumiprogrammid just teie jaoks!

 

Muuseumi haridusprogrammide tellijate meelespea

Teie ees on nimekiri olulistest punktidest, mida järgides on muuseumi külastamine ja haridusprogrammide tellimine kiirem ja lihtsam ning teeb lastele programmides osalemise mugavamaks.

 • Haridusprogramme Narva linnuses, Kunstigaleriis ja Vana-Narva maketi näitusel tuleb ette tellida vähemalt kaks päeva enne soovitud kuupäeva telefonil 3599233 või e-posti info@narvamuuseum.ee kaudu.
 • Juhul, kui grupp ei saa tulla, palume sellest ette teatada vähemalt üks päev enne programmi toimumist telefoni või e-posti kaudu.
 • Muuseumi haridusprogrammi ajal peab grupiga kaasas olema vastutav isik. Kahele grupi esindajale-saatjale on sissepääs tasuta, erivajadustega grupi saatjate arvu saab eraldi kokku leppida.
 • Haridusprogramm kestab 60 minutit, kuid arvestada tuleb sellega, et lastel võib praktiline osa ja garderoobis riietumine rohkem aega võtta.
 • Jooke, maiustusi ja teisi toiduaineid ei ole muuseumi ruumidesse lubatud tuua.
 • Haridusprogrammi kõrgema kvaliteedi ja laste suurema innukuse tagamiseks palume mitte tuua tundidesse mobiiltelefone ega teha foto/audio/videosalvestusi.
 • Osalejate mugavuse pärast palume jätta isiklikud asjad – koolikotid, vahetusjalanõud, mobiiltelefonid, joogid, söögid jne garderoobi lukku käivatesse kappidesse
 • Haridusprogrammi eest saab tasuda arvega ja kohapeal kaardiga või sularahas. Arvega tasumisel on vajalik muuseumile saata garantiikiri. Garantiikirja võib ka muuseumitundi tulles kaasa võtta. Garantiikirja palume märkida tellija/kontaktisiku andmed, tellitud ekskursiooni või haridusprogrammi nimi, kestus ja osalejate arv, toimumise kuupäev, arve tasuja rekvisiidid (asutuse nimi ning reg. nr ja aadress, eraisiku puhul nimi, isikukood, aadress) ja kontakttelefon.

Meeldivat muuseumi külastamist!

 

 


Kontakt:
Julia Issajeva | Haridustöö kuraator
julia.issajeva@narvamuuseum.ee | tel. +372 58 425 945

Muuseumiõpe

 

Muuseumi haridusprogrammid on püsiekspositsiooni ja ajutiste näituste põhjal koostatud programmid lastele. Haridusprogrammid viiakse läbi interaktiivses vormis: osalejad tutvuvad valitud programmi teema raames muuseumi eksponaatide ja museaalidega ning temaatiliselt valitud audio- ja videomaterjalidega, samuti kasutatakse mitmesuguseid abimaterjale. Suurem osa muuseumi haridusprogramme sisaldab väikest praktilist tööd tunni kokkuvõtteks ja omandatu kinnistamiseks.

Muuseumi haridusprogrammid on koostatud laste ealist omapära arvestades ning on jagatud järgmiselt: programmid koolieelikutele ja algkooli lastele ning programmid kooli I ja II astmele. Muuseumitunnid toetavad riiklikus õppekavas kirjeldatud õpitulemuste saavutamist ja üldpädevuste arendamist.

Muuseumi pedagoogid on valmis pakkuma lisainformatsiooni haridusprogrammide läbiviimise kohta, samuti arvestame gruppide erisoovidega ja saame erivajaduste puhul viia programmidesse sisse vastavad muudatused.

Narva linnuse muuseumiprogrammide hind: 4 €/osaleja. Ühe grupi minimaalne suurus 10 inimest). Iga 10 õpilase kohta 1 saatja tasuta.

Meeldivat muuseumi külastamist!

Suvi Narva Muuseumis

Suvi – kauaoodatud koolivaheaja, puhkuste ja soojuse aeg! Narva Muuseum on spetsiaalselt suveperioodiks välja töötanud harivad ja meelelahutuslikud programmid ning töötoad, mis toimuvad värskes õhus, imelises ja hubases keskaegses õhkkonnas.

Programmid lastegruppidele:

Käsitööliste kool
 • Grupi suurus: 10-20 inimest
 • Vanus: 5-13 aastat
 • Kestus: 1 tund
 • Hind: 4€/osaleja
 • Sobilik suvelaagrite ja huviringide korraldamiseks ning suurtele peredele

Programm toimub linnuse Põhjaõues. Palume riietuda ilmastikuoludele vastavalt.

Narva linnuse Põhjaõues, kus on säilinud keskaja hõng ning igal kivikesel on oma lugu, pühendatakse Käsitööliste koolis osalejad vanadesse käsitöö saladustesse, räägitakse võrdlemisi keerulisest pottseppade, seppade, nahaparkalite ning apteekrite käsitööst. Igaüks saab jahvatada veskikivi abil vilja, tutvuda sepa tööriistadega ning õppida tundma ravimtaimede omadusi. Omandatud teadmisi praktikas rakendades valmistavad programmis osalejad oma isikliku ja ainulaadse käsitööteose.

  Pargis
  • Grupi suurus: 10-20 inimest
  • Vanus: 7-14 aastat
  • Kestus: 1 tund
  • Hind: 4€/osaleja
  • Sobilik suvelaagrite ja huviringide korraldamiseks

  Programm toimub õues. Palume riietuda ilmastikuoludele vastavalt.

  EV100 pargis toimub põnev muuseumiprogramm, mis toetab Liikuma Kutsuva Kooli põhimõtteid. Lapsed õpivad tundma pargi uskumatut liigirikkust: võimsad tammed, õrnad aprikoosipuud ning peenikesed kased, samuti aromaatsed ravimtaimed, mitmesugused okaspuud ja erakordse kuju ning värviga lilled! Pargis seigeldes õpivad noored bioloogid läbi praktika tundma mõningate taimede struktuuri, selgitavad välja, millised elemendid on vajalikud Jaapani aia rajamiseks ning millise taimega pargi nimi seostub.

  Programm algab spordikeskuse juurest.

   Seiklusmäng
   • Grupi suurus: 3-15 inimest
   • Osalejate vanus: 6–10 eluaastat.
   • Kestus: 1 tund
   • Hind: 10 €/osaleja, minimaalselt 50 €
   • Sihtgrupp: lastegrupid, huviringid, laste sünnipäevad

   Programm toimub linnuses ja Põhjaõues, riietuda vastavalt ilmastikutingimustele

   Kas soovite tutvuda linnusega läbi põnevate ülesannete lahendamise? Või naudite koos sõpradega ajaloo uurimist ja huvitavate avastuste tegemist? Sellisel juhul sobib teile suurepäraselt lasteprogramm „Seiklusmäng“, mille käigus tutvuvad lapsed giidi saatel nii linnuse kui Põhjaõuega, mängivad mänge ning püüavad lahendada linnuse mõistatusi. Programmi lõpus ootab usinaid uurijaid meeldiv üllatus.

    Hermanni töökoda
    • Grupi suurus: 10-20 inimest
    • Osalejate vanus: 6-106 aastat.
    • Kestus: 30 min
    • Hind: 3/5 € (sõltuvalt valitud meenest)
    • Sobilik suvelaagrite, huviringide või laste sünnipäevade korraldamiseks ning pere, sõprade või kolleegidega meeldivalt aja veetmiseks.

    Hermanni töökoda asub ajaloohõngulises Narva linnuse Põhjaõues. Siin saate osavate meistrite juhendamisel luua oma kätega endale või kingituseks ainulaadsed meened. Töötubade valikud: nahast randmepaelad, ripatsid, vahaküünlad, puidust magnetid ja prossid, martsipanist kujukesed, soolaga kehakoorijad ja muu. Temaatiliste töötubade korraldamiseks meie meistrid pakuvad just teie meeskonnale sobivaid variante.

     Muuseumiprogrammide tellimine

     Põhjaõue territooriumil töötab hubane kohvik „Maitsepaik“ rikkaliku magusa ja soolase toiduvalikuga, mis täiendab suurepäraselt iga valitud programmi. Lisaks on võimalus tellida ka grupimenüü.

     Haridusprogrammi „Mis on alkeemia ja kes on alkeemikud“

     Kui te pole veel juhtunud leidma tarkade kivi, lahendama kulla valmistamise iidset šifreeritud retsepti või meisterdama algaine kujutisega amuletti, siis ootame teid kindlasti osalema meie uues programmis! Lisaks räägime sellest, milline väga tõsine teadus arenes tänu alkeemikutele ning arutame, mida uurivad tulevased arstid. Otseloomulikult ei saa me läbi eksperimendita!


     Kestus: 60 min 
     Hind: Täistund 4 € /osaleja

     Ühe grupi minimaalne suurus 10 inimest). Iga 10 õpilase kohta 1 saatja tasuta. Iga lisasaatja - 4 €. 

     Hind: 4 €/osaleja.

     Ühe grupi minimaalne suurus 10 inimest. Iga 10 õpilase kohta 1 saatja tasuta. Iga lisasaatja - 4 €. 

     Tere, muuseum!

     Paotame ust ning piilume kaasahaaravasse ja otsatusse muuseumimaailma. Esmalt teeme selgeks, milleks on muuseumid üldse vajalikud ning millised need välja näevad. Seejärel tutvume mängulises vormis sellega, mida täpsemalt muuseumid säilitavad, kuidas neid esemeid nimetatakse ning kuidas nad üldse muuseumisse jõuavad. Oma abikäe ulatavad meie eksponaadid, mis on juba pikki aastaid Narva linnuse väikeste külalistega kohtumist oodanud.

      Rüütlid ja linnused

      Kohtume rohkem kui 700 aastat vanas linnuses ning saame teada, miks siin elasid rüütlid, mitte printsessid. Räägime sellest, kuidas linnuse ehitamiseks õiget kohta valida ning milleks on vajalikud uskumatult paksud seinad, kitsad aknad, kõrged tornid ja sügavad vallikraavid. Valmistame oma väikse linnuse.

       Narva – jõgi ja linn

       Narva, on see linn või jõgi? Õigupoolest mõlemat! Uurime, millist mõju on Eesti veerohkeim jõgi avaldanud regiooni arengule ja linna kujunemisele. Sukeldume kaugetesse aegadesse, mil linna läbivail veeteedel toimus tormiline kaubavahetus ning selgitame välja, mis kõige paremini kaubaks läks. Lisaks saame teada, kuidas inimesed jõge aegade jooksul kasutasid ning millist mõju see jõele avaldas.

        Linnalegendid

        Kus asub „hobusenaha linn“? Kes on Peeter Peeterristist? Milliseid saladusi peidavad Narva linnuse seinad? Sukeldume linna müstilisse minevikku ja saame teada, missuguseid legende siin juba pikki aastaid räägitakse ning püüame välja selgitada, millised neist väljamõeldistest võivad endas kübekese tõtt sisaldada?

         Eesti ja vene rahvamängud

         Mis ühendab kõigi kultuuride ja mandrite lapsi? Otseloomulikult soov mängida! Nii on ka aastasadu kõrvuti elanud eesti ja vene kultuurid omavahel tihedalt põimunud. Programmi käigus uurime, kas eesti ja vene rahvamängudes leidub sarnasusi ning loomulikult õpime ka erinevaid mänge mängima ja rahvalaule laulma.

          Äkki teed?

          Kes siis ei armastaks teed juua? Seda aromaatset kuuma jooki tunnevad kõik, kuid kas te selle ajalugu teate? Kuidas tee kasvab, millal see Eestisse jõudis ja mille poolest tee kuulus on? Räägime teejoomise traditsioonidest erinevates riikides, heidame pilgu teetseremooniale ning lõpetame tunni hubase tee-loominguga.

           Kellad ja aeg

           Kas kell on luksuskaup või eluks vajalik ese? Kellasid on suurel hulgal, alustades päikesekellast ja veekellast ning lõpetades tänapäevaste keeruliste seadmetega. Uurime selle tuntud aksessuaari arengulugu, otsime kellasid linnaruumis, meisterdame ise kella ja õpime määrama kellaaega ka ilma elektroonilise sihverplaadi abita.

            Kool 300 aastat tagasi

            Kuidas kirjutada kirja ilma arvutit, telefoni ja pastakat kasutamata? Kuidas lahendada keeruline ülesanne kalkulaatori abita? Milleks oli õpetajal vaja herneid? Milliseid võõrkeeli pidid lapsed õppima 300 aastat tagasi? Nii neile kui teistele küsimustele leiame vastused meie muuseumitunnis.

             Põhjamaade barokkpärl

             Kas sooviksid sattuda sajanditagusesse Narva linna? Näiteks jalutada mööda vanaaegseid tänavaid, nautida üle linna kõrguvate kirikutornide ilu ja piiluda Peeter I maja akendesse? Seda kõike on võimalik kogeda sõjaeelse Narva linna maketil. Just siin saab parima ettekujutuse sellest, milline nägi välja sõjaeelne Narva ning miks kutsuti linna „Põhjamaiseks barokipärliks“. Väikesed ajaloohuvilised saavad muuseumiprogrammi lõpus nähtut iseseisva töö ja linnakroonikate vaatamisega kinnistada.
             NB! Haridusprogramm toimub näitusel „Vana. Uus. Narva. 1684/1984...2034“ (Albert-August Tiimanni tn 1, Narva), septembrist jaanuarini.

              Muuseumiprogrammide tellimine

              5.-9. klass

              Hind: 4 €/osaleja. Ühe grupi minimaalne suurus 10 inimest). Iga 10 õpilase kohta 1 saatja tasuta. Iga lisasaatja - 4 €. 

              Ajalooallikad

              Millest kõnelevad kivid? Vanaaegse linnuse seinte vahel kuuleme lugusid, mida pajatavad igapäevased tarbeesemed ja ühtlasi saame teada, millised võivad olla erinevad ajalooallikad. Räägime inimese rollist ajalooliste esemete säilitamisel ning tutvustame kaasaegseid tehnoloogilisi lahendusi, mis aitavad hävinenud arhitektuurimälestistele taas elu sisse puhuda.

               Rehielamu

               Eestlaste sajanditetagusele elule pühendatud programmi käigus püüame ette kujutada, kuidas nägi välja elu ilma elektri, kütte, sooja vee ja muude tänapäeva inimeste jaoks tavapäraste mugavusteta. Tutvume haspli ja vaalikurikaga ning saame teada, kuidas triikida pesu triikrauaga, mis ei vaja töötamiseks elektrit. Maketi abil saame ettekujutuse sellest, milline nägi välja omaaegne rehielamu. Lisaks tutvume tänapäeval populaarse mänguasja kendama eelkäijaga.

                Keskaeg

                Mida ütleksid tänapäeval poisid, kui nad peaksid juba 13aastaselt naise võtma? Mida arvaksid sellest tüdrukud? Kas nad oleksid valmis varahommikul põllule tööle minema või vanemaid kogu päeva nende käsitöökaupluses abistama? Kuidas oleks, kui tänapäevaste koolitundide asemel tuleks noortel hoopis kirikukoolis palvetekste õppida ja laulda? Kas Sina oleksid nõus ette võtma keskaegse rüütli raskusi ja katsumusi täis elutee? Nende ja palju muude keskaja inimeste eluga seotud küsimuste üle arutleme meie programmis.

                 Kaubanduslik Narva

                 Kui kõik teed viivad Rooma, siis kõik kaubateed viivad hoopis Narva. Nimelt saabus Rootsi ajal siia keskmiselt ligi nelisada kaubalaeva aastas. Narvas oli juba toona, rohkem kui kolmsada aastat tagasi, võimalik soetada selliseid imepäraseid kaupu nagu piip ja õlianum ning mekkida idamaist kohvi. Räägime Narvast kui lääne- ja idapoolsete kaubateede ristumiskohast ning kujutleme end nii välismaiste kui kohalike kaupmeestena.

                  Sõjaline Narva

                  Ivan Julm, Peeter I, Karl XII, Stalin, Lenin ja Konstantin Päts – nende valitsejate nimed on tuttavad ilmselt kõigile tänapäeva lastele. Hoopis vähem aga teatakse seda, kuidas on need ajaloolised isikud seotud Narvaga. Räägime suurtest väejuhtidest ning Narvas ja selle lähistel toimunud lahingutest, mis on piirkonnale kustumatu jälje jätnud. Uurime linna sõjarajatisi, mitmesuguseid relvi ning erinevate ajalooperioodide sõduritele omast vormiriietust.

                   Pika Hermanni kõrguselt

                   Narva linnuse tornist avaneb suurepärane vaade kõigile linna vaatamisväärsustele: 15. sajandi Jaanilinna kindlus, jõepromenaad koos 17. sajandi bastionidega, Kreenholmi Manufaktuuri 19. sajandi keskpaiga tornid, kirikud, tehased… Räägime linnaruumi muutustest ja arhitektuurilistest lahendustest erinevatel perioodidel ning õpime tundma Narva visiitkaartideks saanud ehitiste ajalugu.

                    Põhjamaade barokkpärl

                    Naudime ennesõjaaegse Narva olustikku. Teeme jalutuskäigu 17. ja 19. sajandi linna tänavatel. Uurime Narva peamisi sümboleid ja nende arhitektuuri. Saame teada, miks kutsuti linna „Põhjamaiseks barokipärliks“. Muuseumiprogrammi lõpus kinnistame nähtut iseseisva töö ja linnakroonikate vaatamisega.
                    NB! Haridusprogramm toimub näitusel „Vana. Uus. Narva. 1684/1984...2034“ (Albert-August Tiimanni tn 1, Narva), septembrist jaanuarini.

                     Tööstusrevolutsioon Joala vabriku näitel

                     Tööstusrevolutsioon kujutas endast ajaloo pöördepunkti, mis muutis inimeste elusid kõikjal maailmas. Mehhaniseeritud tekstiilitööstus levis Suurbritanniast Mandri-Euroopasse ning Kreenholmi vabrikutest said tekstiilitööstuse lipulaevad nii Euroopas kui Venemaa Keisririigis. Joala vabriku näitel räägime linnade industrialiseerumisest ja Kreenholmist kui nn linnast linnas, samuti saame teada, miks nimetati Kreenholmi Narva Manchesteriks ja Liverpooliks.
                     NB! Tund toimub Kreenholmis, Joala vabrikus. Kestus: 60 min. Maksumus: 5 €

                      Muuseumiprogrammide tellimine

                       

                      Hooajalised programmid

                      Hooajalised programmid

                       

                      Ülestõusmispühad (aprill)

                      Millised näevad välja suurimad ja olulisemad kristlikud pühad? Räägime ülestõusmispühade ajaloost ning tutvume selle olulisemate sümbolitega. Uurime, millised on pühadetraditsioonid erinevates riikides ning meisterdame programmi lõpetuseks üheskoos ülestõusmispühadeks sobivaid kaunistused.

                       Sõbrapäev (jaanuar-veebruar)

                       Sõbrapäev ehk Valentinipäev on meie kõigi jaoks juba traditsiooniks muutunud. Kes aga oli see Valentin ning miks on just tema auks nimetatud aasta kõige romantilisem päev? Temaatilise haridusprogrammi raames tutvume sajanditevanuse armastuslooga, lavastame koos külalistega väikese teatrietenduse ning võtame ette loometöö, mille käigus valmivad armastusega küpsetatud imeliselt lõhnavad kingitused.

                        Jõulud linnuses (detsember - jaanuar)

                        Jõuluprogrammid toimuvad Narva Muuseumis igal aastal talvepühade perioodil. Igal hooajal pakuvad meie muuseumipedagoogid ja giidid külalistele erilist programmi, mis põhineb traditsioonidel, ajalool ning jõulude eripäradel.


                         Muuseumiprogrammide hinnad ja tellimine

                         Kontakt:
                         Peterburi mnt 2, 20308 Narva
                         info@narvamuuseum.ee
                         tel (+372) 359 9230

                         Öine seiklus "Öö muuseumis"

                          

                         Kutsume veetma unustamatut ööd keskaegses Narva linnuses. Lisaks sellele, et noored saavad end tõelise linnuseelanikuna tunda, on neil ka võimalus tutvuda linna ajalooga ning näha teineteise vastas seisvaid ajaloolisi ja ainulaadseid Narva ja Ivangorodi kindlustusi, sealhulgas bastione, mis olid omal ajal ligipääsmatud.

                         Kaasakiskuvate jalutuskäikude ja kogetud muljete järel saavad külalised end kosutada rikkaliku õhtusöögiga restoranis Rondeel. Õhtusöögi järel suundutakse linnusesse, kus tutvutakse linnuse ajalooga ning kuulatakse vanu linnalegende, mis on tänaseni säilinud.

                         Programm sobib suurepäraselt kooligruppidele.

                         NB! Magamiskotid ja -matid peavad kaasa olema!

                         • Maksimaalne osalejate arv 30-60 inim. 
                         • Soovituslik vanus: 7+
                         • Keele valikud: EST; RUS; UA; ENG 
                         • Hind: Täishind: 59 €/inim. ; Soodushind*: 49 €/inim. 

                         Minimaalne hind 350 €
                         Iga 10 osaleja kohta 1 saatja tasuta (saatja on üheteistkümnes liige).

                         *Sooduspilet
                         • lapsed vanusega 7-18
                         • kooliõpilased ja üliõpilased (õpilaspileti või ISIC-õpilaskaardi esitamisel)
                         • õpetajad (ITIC-õpetajakaardi või töötõendi esitamisel)
                         • seeniorid (pensionitunnistuse või ID-kaardi (65+) esitamisel)
                         • EV ajateenijad (linnaloa esitamisel)
                         • sügava või raske puudega isik (puudega isiku kaardi alusel)

                          

                         Lisateenused
                         • Hilisõhtune Linnuse ekskursioon (20:00 - 22:00) – 50€ / 1 tund
                         • Põhjaõu lõkkekoha kasutamine (küttepuud sisalduvad hinnas) – 15€
                         • Lauamängud: Jengo, Twister, Domino, Kabe – 5€ / mäng
                         • Ekraani ja projektori rent õhtuseks kinoks – 15€

                         Programmi "Öö muuseumis" tellimine

                         Töötoad

                          

                         Pakume külastajatele interaktiivseid tegevusi, mis hõlmavad nii teadmiste kui ka praktiliste oskuste omandamist käsitöötehnikate ja toodete valmistamise kohta alatest küünlast kuni loitsunukuni.

                         • Mesilasvaha kärjest küünlategu
                         • Nahast käevõru valmistamine
                         • Loitsunuku valmistamine
                         • Martsipanist kujukese valmistamine
                         • Magneti valmistamine
                         • Prossi maalimine
                         • Tekstiilist pinali/kosmeetikakoti maalimine
                         • Mosaiik tehnikas keraamilise kuumaaluse valmistamine

                         Kestus: 30-40 min. Grupi suurus 5 kuni 25 inimest. Töötubasid võib tellida aastaringselt eesti, vene või inglise keeles.
                         Hind: 5 € / osaleja


                         Töötoa telliimine

                         Linnaekskursioonid ja ekskursioonid Narva linnuses

                         Narva Muuseum pakub laia valikut ülevaate- ning temaatilisi linnaekskursioone ja ekskursioone Narva linnuses. Iga ekskursioon on kaasahaarav rännak minevikku koos professionaalse giidiga.


                         Lasteekskursioon Narva Issanda Ülestõusmise peakirikus

                         Narva Muuseum kutsub kooliõpilasi avama enda jaoks Narva linna peamise ja vanima säilinud õigeusu kiriku, Narva Issanda Ülestõusmise peakiriku, ust. Ekskursioonil tutvuvad lapsed Narva Issanda Ülestõusmise peakiriku tekkelooga, selle suurepärase juugendstiili epohhi ideaale kehastava arhitektuuri eripäradega, tutvuvad Narva peakiriku sisustuse seostega võrreldes teiste pühakodadega ning näevad tõelisi „aardeid“, mis peituvad iidsete müüride taga.

                         Tänu sellele, et Narva Issanda Ülestõusmise peakirik ühendab endas mitmeid ajaloolisi epohhe, puutuvad lapsed selle külastamisel kokku mineviku kultuuripärandiga, mis pole tänaseni oma tähtsust ja väärtust kaotanud. Ekskursioon sisaldab kiriku alumise osa ning kooride (rõdu), pööningu ja kellatorni külastamist. Kellatorni on lubatud külastada vähemalt 12aastastel lastel.

                         Ekskursioon algab pühakoja peaportaali (sissekäigu) juures. Ekskursiooni kestus on 1 tund.

                         Ekskursioonide hinnad ja tellimine

                         Kunstigalerii

                          

                         Haridusprogrammid

                         Narva Muuseumi Kunstigalerii haridusprogrammid on püsiekspositsiooni ja ajutiste näituste põhjal koostatud programmid lastele. Haridusprogrammid viiakse läbi interaktiivses vormis: osalejad tutvuvad valitud programmi teema raames kunstiteostega, samuti kasutatakse mitmesuguseid abimaterjale. Kõik haridusprogrammid sisaldavad praktilist tööd tunni kokkuvõtteks ja omandatu kinnistamiseks.

                         Haridusprogrammid on koostatud laste ealist omapära arvestades ning on jagatud järgmiselt: programmid koolieelikutele, põhikooli- ja gümnaasiumiklassidele. Muuseumitunnid toetavad riiklikus õppekavas kirjeldatud õpitulemuste saavutamist ja üldpädevuste arendamist.

                         Muuseumi pedagoogid on valmis pakkuma lisainformatsiooni haridusprogrammide läbiviimise kohta, samuti arvestame gruppide erisoovidega ja saame erivajaduste puhul viia programmidesse sisse vastavad muudatused.

                         Kestus: 90 min (45 min näitusel ja 45 min kunstistuudios)
                         Hind: Täistund 5 € / osaleja (Eraldi - 3 € ekskursioon ja 3 € loovtöö)

                         Ekskursioon Kunstigalerii püsinäitusel

                         Ekskursioon Kunstigaleriis sisaldab püsinäituse „Elu või karma? Narva lood“ külastamist ning tutvumist ajutiste näitustega. Püsinäitusele on välja pandud ligi 200 teost barokiajast tänapäevani, lisaks arvukalt materjale muuseumi foto- ja tekstiilikogust. Tutvume linna visuaalkultuuriga võimu, sõja, moderniseerimise ja inimeste igapäevaelu kaudu. Ekskursiooni käigus räägime Narva kunstielust alates esimese kunstikogu tekkimisest kuni tänapäevani.


                         Ekskursiooni hind ja tellimine

                         Kontakt:
                         Vestervalli 21, 20306 Narva
                         info@narvamuuseum.ee
                         tel (+372) 359 9230

                         Lasteaed ja algkool

                         Koolieelikutele ja I kooliastme õpilastele pakume haridusprogrammide sarja, mis koosneb igakuistest näituste külastamisest ja loometundidest töötoas. Iga kuu õpime uue püsinäituse „Elu või karma? Narva lood“ või galerii ajutiste näituste põhjal uusi teemasid. Tegevuste sari on planeeritud kogu õppeaastaks nõnda, et iga tsükli lõpuks oskab laps kunstimaailmas enesekindlalt orienteeruda ja end läbi loomingulise tegevuse väljendada.

                         Valitsejad vanade meistrite portreedel

                         Selle tunni eesmärk on rikkaliku XVII sajandi barokkstiilis portreede kollektsiooni abil tutvustada peamisi Venemaal ja Euroopas levinud portreetüüpe. Mängulisel ekskursioonil saavad lapsed ise pildiraami sisse pugeda ning õppida tundma portreekunsti iseärasusi: milliseid portreesid üldse leidub, milles seisneb nende funktsioon ning mida erilist peidavad endis tsaaride portreed.

                          Linn ja selle elanikud

                          Selles tunnis tutvuvad lapsed muuseumi kunstikogu portree-, žanri- ja maastikumaalide ning graafikaga. Arutledes erinevaid inimtegevuse valdkondi kujutavate tööde üle, mõistavad lapsed erinevate ajalooliste ja tänapäevaste elukutsete tähtsust. Sealhulgas analüüsime üksikasjalikult, kuidas on Narva elanike eluviis sajandite jooksul muutunud, kes ja kuidas tegeles purustatud linna taastamisega viimastel aastatel ning saame teada, millised elukutsed ja oskused olid selle jaoks vajalikud. Kogutud teadmiste abil ehitame iseenda linna. Pärast seda valmistame ka mängumaja maketi.

                           Joon ja vorm kunstis

                           Muuseumitundides uuritakse peamisi kunsti elemente, näiteks joont ja vormi. Vaatleme erinevatel aegadel töötanud nüüdisaegsete kunstnike maale ja graafikat ning saame nende näitel teada, kuidas õnnestub kunstnikul joone abil meeleolu edasi anda ja teosele tähendus anda. Saame teada, millistel juhtudel jäädvustab kunstnik parasjagu silmaga nähtavat, millistel juhtudel aga tugineb oma ettekujutuse viljadele. Töötoas saavad lapsed kogemusi praktikas rakendada ning luua oma nägemuse fantastilisest liblikast kunstnik Ruth Tulvingu seinapannoode eeskujul.

                            Tunnete aabits

                            Selles muuseumitunnis uurime maalidel kujutatud inimeste tundeid ja nende suhteid. Pöörame tähelepanu teostele, mille süžeed haakuvad olukordadega meie endi igapäevaelust: argised rõõmud ja mured, mida teineteisele iga päev kaasa toome. Teoste kangelaste näitel õpivad lapsed tähtsustama teiste inimeste emotsionaalset seisundit ja nende läbielamisi. Samuti saavad osalejad teada, miks on oma tunnete väljendamine tähtis ning millised on tugeva sõpruse saladused.


                             Kestus: 90 min (45 min näitusel ja 45 min kunstistuudios)
                             Hind: Täistund 5 € / osaleja (Eraldi - 3 € ekskursioon ja 3 € loovtöö)

                             Haridusprogrammide tellimine

                             4.- 9. klassid

                             Sümbolite keel: barokist tänapäevani

                             Tunnis lahendavad õppijad XVII sajandi barokkteoste (mida on püsiekspositsioonil rikkalikult esitletud) varjatud tähenduste ja sümboolika küsimusi. Uurime välja, mis eristab märki, sümbolit ja kunstilist kujundit ning mis annab teosele kunstilise väärtuse. Tunni käigus tutvume põhjalikult kuningliku Romanovite suguvõsa portreedega ja saame teada, kuidas õnnestus Katariina Suurel luua endast XVIII sajandi blogija kuvand. Tunni loomingulises osas jätkame sümboli kunstikeele uurimist praktikas ning loome personaalsed emotikoni-kleepsude kogud.


                             Kestus: 90 min (45 min näitusel ja 45 min kunstistuudios)
                             Hind: Täistund 5 € / osaleja (Eraldi - 3 € ekskursioon ja 3 € loovtöö)

                             Haridusprogrammide tellimine

                             7.- 12. klassid

                             Kunst ja võim

                             Muuseumitunni teemaks on võimu, ühiskonna ja kunsti vastastikune suhe. Püsiekspositsiooni „Elu või karma? Narva lood“ tööde üle arutlemise käigus võrdlevad õppijad meie piirkonna ühiskondlikus ja poliitilises olukorras toimunud muutusi kunstimaailmas toimunud protsessidega viimase kolme sajandi jooksul. Selle tulemusena selgitame konkreetsete tööde näitel, kuivõrd sõltumatud kultuuritegelased valitsusest on ning milliseid tähtsaid sotsiaalsed funktsioone on kunst täitnud Venemaa Keisririigis, Nõukogude Liidus ja tänapäeval. Iseseisva ülesande abil õpivad osalejad muuseumi püsiekspositsiooni abil, millist ühiskondlikku mõju võib muuseum avaldada tänapäeval.

                             Tundides puudutatakse järgmisi mõisteid: ideoloogia, propaganda, realism, kriitiline realism, sotsialistlik realism, klassitsism, utoopia, humanism.


                             Kestus: 90 min (45 min näitusel ja 45 min kunstistuudios)
                             Hind: Täistund 5 € / osaleja (Eraldi - 3 € ekskursioon ja 3 € loovtöö)

                             Haridusprogrammide tellimine

                              

                              

                             Klassiekskursioon Lux Expressiga

                             Lux Expressi mugav ja turvaline buss on mõistlik valik nii õppekäiguks kui ka kooliekskursiooniks!

                             Loe lähemalt Lux Expressiga klassiekskursiooni tegemise võimalustest ning tutvu hinnapakkumiste ja sõiduplaanidega siit.