Narva linnuse konvendihoonest põhja suunas asuv hoov (sellest ka nimetus põhjahoov) omandas oma praeguse kuju Liivi ordu valitsusajal. Pärast konvendihoone läänetiivas olnud sissepääsu sulgemist rajati uus värav põhjatiiba ja põhjahoovist sai konvendihoone lisakaitse. Varem asusid põhjahoovis majandusruumid nagu teisteski linnustes, siin olid aidad, hobusetallid, töökojad ja teised ehitised.

Pärast renoveerimist avati hoov külalistele 2007. aastal Põhjaõue nime all. Tänapäeval on Põhjaõu eksperimentaalne käsitöökeskus, mis asub nö ajastute ristumiskohas – siin tutvume keskaja lõbude ja Narva õitsenguperioodiga, saab lasta pildistada end ajaloolistes kostüümides ja tutvuda käsitööga.

Suvehooajal on Põhjaõue territoorium avatud kõikidele soovijatele. Kohapeal tegutsevad erinevad käsitöökojad, oma teenuseid pakub kõrts. Piiluge töökotta, võtke osa töötubadest, ostke endale omapäraseid suveniire või lihtsalt nautige meeldivat jahedust 700-aastase ajalooga hoovis.


Suvehooajal (28.05-4.09.2023) on Põhjahoov avatud iga päev 10:00–18:00. Sissepääs tasuta.

Narva Castle Rooms

Narva Castle Rooms

Narva Muuseumis on nüüdsest ainulaadne võimalus astuda legendaarse Põhjaõue peremehe rolli. Otse vanaaegsete müüride vahel asuvate ebatavaliste apartementide esimesed külalised on juba jõudnud linnuse eluolu eripärasid nautida.

Kõige populaarsemas majutusportaalis booking.com on juba praegu võimalik broneerida kaht „Narva Castle Rooms“ tuba, kus saab majutada kuni 4 täiskasvanut või 2 täiskasvanut ja 3 last. Kuni 5-aastased lapsed saavad koos vanematega ööbida tasuta, samuti on lubatud väikesed lemmikloomad. Kõigi mugavustega tubades on dušikabiin, üks kahe- või kaks üheinimese voodit, nurgake lahtikäiva diivaniga, einestamisala, veekeetja, Nespresso kapselkohvimasin, soojakiirgur ning pleedid, et end külmemal ajal soojendada.

Linnuse endisaegsed elanikud ei osanud selliseid kuninglikke elutingimusi uneski näha. Kuivõrd sajandite vältel oli Narva linnusel pelgalt sõjaline tähtsus, oli ka siinne olustik võrdlemisi karm. Täna meenutab külastajatele neid aegu vaid kaasaegne multimeedia-ekspositsioon, mida saavad muuseumi lahtiolekuaegadel külastada ka meie mini-hotellis ööbijad, sest piletid sisalduvad majutuse hinnas.

Ajal, mil muuseumi uksed on suletud, saavad Põhjaõue elanikud kasutada väligrilli ning lõkke ääres tähistaevast nautida.

Riigipiiri lähedus seab rea piiranguid, näiteks on keelatud kasutada pürotehnikat ja lennutada droone. Teisalt on „Narva Castle Rooms“ suurim väärtus just vaade kahe linnuse suurejoonelisele arhitektuuriansamblile, Narva jõele ja kahe riigi piirile. Meie juures ööbijatel on igal hetkel võimalik minna linnusemüürile, et nautida neid hingematvaid vaateid ning olla ühe esimese inimesena Eestis tunnistajaks päikesetõusule.

Keskaegse linnuse elanikke on ootamas rohkelt värvikaid elamusi. Massiivsete väravate taga võib öösiti kohata ka ebatavalisi naabreid. Samuti tuleb silmas pidada, et hommikuti on äratajateks pääsukesed, tubades võib kohata ämblikke ning magajate und valvab muuseumikass Balthazar.
Tundepaletile aitab veelgi värvi lisada muuseumi territooriumil tegutsev restoran Rondeel, mis pakub head ja paremat ise grillimiseks ning maitsvaid roogasid romantiliseks õhtusöögiks restoranis kohapeal.


BRONEERI NARVA CASTLE ROOMS

Folkloorikohvik SUBRIK Klubi

Narva Muuseumi poolt ellu kutsutud folkloorikohvik SUBRIK Klubi on eelkõige kultuurivahetuse koht ning paik, kus saab paremini tundma õppida Eesti, Narva jõe piirkonna ning teiste rahvuste esindajate traditsioone, keda on Narvas umbes 77. Väikese piirilinna kohta on see muljetavaldav arv, mistõttu tasuks sellise mitmekesisusega tutvuda nii linna külalistel kui kohalikel elanikel.

Folkloorikohviku SUBRIK Klubi sündmuste sarja kuulub terve rida üritusi: töötoad, Subrik Õhtud koos rahvatantsude ja -mängudega, perepäevad ning kaasahaaravad teemaloengud erinevate maade pealtnäha erinevatest kuid samal ajal nii sarnastest rahvakommetest. Suurim osa üritusi on külalistele tasuta. Projekti eesmärgiks on uute sisserändajate ajalooline ja kultuuriline lõimumine Eesti rahvakalendri ja kultuurikohviku ürituste kaudu.

Huvi rahvakultuuri vastu kasvab pidevalt ning tänu sellele säilib vanade traditsioonide elujõud ka moodsas maailmas, kus saame seda iidsete uskumuste ja esivanemate tarkuste varasalve oma käega katsuda.

SA Narva Muuseum esindas ja kaitses Kultuuri- ja spordiasutuste teenusedisaini arendusprogrammis, mis oli algatatud ning viiakse ellu MTÜ Sotsiaalse Innovatsiooni Labor ja MTÜ Eesti Pagulasabi koostöös.