06.08.2023 - 05.12.2023 / Narva Muuseumi Kunstigalerii

Sündmuse ülevaade

„Hõbedane kiir“ – Narva Muuseumi Kunstigaleriis avatakse fotograaf Irina Kivimäe isikunäitus.

Retrospektiivnäitus on koostatud autori fotomeenutustest, mis on osake viiekümne aasta pikkuse ajaloo erinevatest peatükkidest. Peatükkide nimed on lihtsad ning nende põhjal saab kerge vaevaga määrata kindlaks aja ja koha, kus üks või teine näitusel esitletud kaader jäädvustatud on. Näitusel on esindatud ülesvõtted autori karjääri algusperioodist, kus enne kaasaegse tehnikaga eksperimenteerimist oli autori peamiseks töövahendiks fotokaamera.

 

Irina Kivimäe sündis 1953. aastal Narvas. 1973. aastal astus Kivimäe Leningradi piirkondliku kultuurihariduskooli filmi- ja fotograafiaosakonda, kust saigi alguse tema looming ja professionaalne karjäär. Aastatel 1985–2016 oli Irina linna väljaande Narvski Rabotši (Narvskaja Gazeta) fotokorrespondent. Praktiliselt kõik selle perioodi märgilisedlinnaelu sündmused jõudsid leheveergudel lugejateni läbi tema silmade.

 

Aastatel 2011–2023 õpetas Kivimäe fotokunsti Narva Laste Loomemajas. 2014. aastast alates on ta fotograafide ühingu Autori Foto eestvedaja ja juhatuse liige.

 

Irina Kivimäe on Eesti Kultuurkapitali preemia laureaat (2008), lisaks autasustas linnavalitsus teda Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul linna teenetemärgiga (2018) ning tunnustas tiitliga Narva linna kultuuritegija (2020).

 

Lemmikžanrid on portree ja reportaaž. Pärast pensionile jäämist hakkas Kivimäe varasemast sagedamini pöörama tähelepanu teistele teemadele, stiilidele ja fotograafia liikidele, mis on samuti näitusel esindatud.

Hõbedane kiir, mis kord Irina teed valgustas, saadab teda tänaseni.

  • Näituse avamine 6. augustil kell 14.00.
  • Näituse kuraator: Maaja Gundjajeva
  • Graafiline disain: Niina Kortšagina
  • Montaaž: Konstantin Zakhodyaev, Deniss Zimin