Narva linnus

2020. aasta suvel avas külastajatele uksed uuenenud Narva linnus. Uus püsiekspositsioon on pühendatud ida ja lääne piiril seisvale enam kui 700 aasta vanusele Narva linnusele ja selle ajaloole. Ekspositsioon laiub konvendihoone kahel korrusel ja peidab endas hulgaliselt interaktiivseid avastusi ja multimeedialahendusi, mis on ajalooliste eksponaatidega tihedalt põimunud. Narva linnuse piletihinnas sisaldub audiogiidide kasutamine muuseumi püsinäitustel.

Linnuse idatiib, kuhu pääsesid varasemalt vaid muuseumi töötajad, on nüüd ka külastajatele avatud. Lisaks saavad külastajad ronida üles konvendihoone müüriharjal kulgevale galeriile ja Pika Hermanni torni, kust avaneb suurepärane vaade Narva linnale, piirijõele ja Venemaale.

Tänu konvendihoonesse paigaldatud kahele liftile on uus ekspositsioon ligipääsetav ka erivajadustega inimestele.

Avatud: Kolmapäev-Pühapäev 10:00 - 18:00 (Piletite müük kuni 17:00).

Narva linnuse piletid

Kontakt:
Peterburi mnt 2, 20308 Narva 
info@narvamuuseum.ee
tel (+372) 359 9230


Ekskursioonid linnuses

Narva linnuse ajalugu

Ekskursioon sisaldab Narva linnuse püsiekspositsiooni ning kõigi tähtsamate ruumide külastamist. Ekskursiooni käigus pööratakse erilist tähelepanu Narva linnuse ajaloole: räägitakse linnusekompleksi tekkimisest ja kujunemisest, samuti selle püsivast seosest linna ajaloo ja eluoluga. Ühtlasi antakse ülevaade linnuse kasutusotstarbest erinevatel ajalooperioodidel ning linnuse ja linna vastandlikest suhetest nii sõja- kui rahuajal.

Kestus: 1,5 tundi
Grupi suurus: kuni 30 inimest
Hinnad ja tellimine

Vana Narva legendid

Eesti ja Venemaa piiril asuva kuulsaima linnuse ajalugu ulatub enam kui 700 aasta taha. See on sajandite jooksul kujunenud kindlate faktide ja ajalooliste legendide põhjal, milles peegeldub siin elanud inimeste keeruline saatus.

Nii kohalikel kui ka linna külastajatel on võimalik tutvuda Narva ajaloo ootamatute tahkudega. Kuulata saab lugusid Narva neitsi uskumatust ilust, noore Olafi vaprusest, samuti sõprusest ja vaenust, armastusest ja kättemaksuihast. Külalisi ootavad ees seiklused linnuse senitundmatutes ja pimedusse mattunud süngetes nurgatagustes, kaasahaaravad legendid ning õhtu lõpetuseks klaasike veini kaminatule paistel.

Kestus: 90 min
NB! Ekskursioon toimub pärast kella 18:00, kui linnuses pole teisi külastajaid.

Programm on avatud aastaringselt. Programm viiakse läbi eesti, vene ja inglise keeles, eritellimisel saksa keeles.
Hinnad ja tellimine

Kunstigalerii

Narva muuseumi Kunstigalerii asub Gloria bastionil, 1777. aastal ehitatud vanas magasiaidas. See on üks väheseid tänapäevani säilinud vanalinna hooneid, mis elas üle II maailmasõja laastavad sündmused. Restaureeritud ja spetsiaalselt muuseumi jaoks ümber projekteeritud hoones avati esimene näitus 1991. aastal. Just seda päeva võib pidada Narva muuseumi filiaalina tegutseva Kunstigalerii sünnipäevaks.

Praegu on Kunstigaleriis eksponeeritud Eesti ja Narva kunstipärandit, professionaalset kaasaegset kunsti ja visuaalkultuuri tutvustavad näitused. 2021. aastal avati galeriis muuseumi kunstikogu põhjal kureeritud püsinäitus „Elu või karma? Narva lood“, kus on välja pandud ligi 200 teost barokiajast tänapäevani. Lisaks leiab näituselt arvukalt materjale muuseumi foto- ja tekstiilikogust. Püsinäitusega tutvumise teeb mugavamaks audiogiid, mida külastajad saavad kasutada oma nutiseadmetes.

Kunstigalerii pöörab erilist tähelepanu näituste ja erinevate kunstivaldkondade vahendamisele. Lasteaialastele ja üldhariduskoolide õpilastele pakutakse laia valikut haridusprogramme, korraldatakse perepäevi ja ekskursioone, täiskasvanutele ka kunstiõhtuid. Läbi viiakse linnalaagreid lastele ning traditsioonilisi üritusi (Kunstnikupäev, Muuseumiöö).

Avatud:
K-P 11:00 - 18:00

Kunstigalerii piletid

Ekskursioon Kunstigaleriis

Ekskursioon Kunstigaleriis sisaldab püsinäituse „Elu või karma? Narva lood“ külastamist ning tutvumist ajutiste näitustega. Püsinäitusele on välja pandud ligi 200 teost barokiajast tänapäevani, lisaks arvukalt materjale muuseumi foto- ja tekstiilikogust. Tutvume linna visuaalkultuuriga võimu, sõja, moderniseerimise ja inimeste igapäevaelu kaudu. Ekskursiooni käigus räägime Narva kunstielust alates esimese kunstikogu tekkimisest kuni tänapäevani.

Kestus: 60 - 90 min
Grupi suurus: kuni 30 inimest
Hind ja tellimus


Kontakt:
Vestervalli 21, 20306 Narva
info@narvamuuseum.ee
tel (+372) 359 9230

Linnaekskursioonid

Narva muuseum pakub laia valikut linnaekskursioone, mis kätkevad endas erinevaid ajalooperioode linna elus. Iga ekskursioon on kaasahaarav rännak minevikku koos professionaalse giidiga.
 

Narva linna ülevaateekskursioon “Narva ajalugu”

Ekskursioon tutvustab linna kunagisi ajaloolisi vaatamisväärsusi: kirikuid, bastione ja Pimeaeda. Räägitakse baroksest Narvast, näidatakse südalinnas asuvat Rootsi ajast säilinud Raekoda ja jalutatakse jõepromenaadil. Linna bussiekskursioon annab ülevaate ka Kreenholmi manufaktuuri rajoonist. Bussiekskursioon viiakse läbi tellija transpordivahendiga.

Kohtumispaik: Peetri plats (kaart)
Kestus: 90 min
Soovituslik vanus: täiskasvanud, lapsed alates 11. eluaastast
Jalgsi ja kombineeritud ekskursiooni grupi suurus kuni 30 inimest/1giid. Bussiekskursiooni grupi suurus on vastavalt kohtade arvule.

 

Rootsiaegne Narva

Sõjajärgne Narva planeeriti nõukogude inimese jaoks ideaalse linnana: uhked tänavad, paljude korteritega majad töötajate tarbeks, moodsad koolid ja lasteaiad, kontsertplatsidega haljasalad, kultuuri- ja puhkemajad…

Ekskursiooni „Nõukogude Narva“ käigus rändame ajas: leiame end Lenini prospektilt ning imetleme siinset arhitektuuri. Ühtlasi saame teada, miks on omanäoliste tornikeste asemele tekkinud lakoonilised vormid ja siluetid.

Jalutame mööda Joala ja Puškini tänavaid, kiikame hubastesse naaberhoovidesse, imetleme tüüpiliste ja autoriomaste elementide kooslust arhitektuuris. Samuti vaatleme suurejoonelisi linnaehituse plaane, mida ei viidud kunagi ellu. Kas kahjuks või õnneks, seda saate kuulda meie ekskursioonil.

Kohtumispaik: Kreenholmi manufaktuuri peasissepääsu juurest, Joala tn 23c (kaart). Ekskursioon lõpeb Narva linnuse hoovis (kaart).
Kestus: 120 min
Tüüp: jalgsiekskursioon
Teekonna pikkus: 2 km
Soovituslik vanus: täiskasvanud, lapsed alates 12. eluaastast
Grupi suurus: kuni 30 inimest

 

Mööda Joalat

Kuidas käia Manchesteris Narvast lahkumata, näha Big Beni Londonis käimata ning nautida Inglismaa tööstusarhitektuuri siinsamas Eestis? Vastus on lihtne. Narva Muuseum kutsub teid jalutuskäigule mööda Joala tänavat, mis oli 19. sajandil iseseisvaks linnaosaks kujunenud Kreenholmi tööstuspiirkonna kesktänav.

Tänapäeval on Kreenholmi piirkond üks linna vaiksemaid ja rahulikumaid kohti, kus kulgeb aeglaselt narvalaste igapäevaelu. On raske ette kujutada, et 150 aastat tagasi polnud siin kohta ei vaikusele ega rahule – taeva suunas kerkisid tekstiilivabrikute tornid, valmisid kasarmud töötajate jaoks ning majad kaugelt Inglismaalt siia kutsutud meistritele ja juhtidele. Kogu asula ehitati Inglismaa tekstiilitööstuste eeskujul ning sel oli oma kompaktne ja terviklikult planeeritud infrastruktuur.

Erinevate ajastute sõjategevuse ajal jäid piirkonna kiviehitised imekombel puutumata, samuti säilisid mõned ainulaadsed puithooned. Peamiselt Joala tänavat mööda kulgeva ekskursiooni käigus näete te inglise stiilis ehitatud elumaju, Kreenholmi kommunaal- ja majapidamishooneid, suursugust haiglakompleksi ning palju muudki.

Kohtumispaik: vabrikute vana pääsla värava juures, Joala 32 vastas, kus on tasuta parkimine (kaart). Jalutuskäik lõpeb uue pääsla juures aadressil Joala 23c (kaart).
Kestus: 90 min
Tüüp: jalgsiekskursioon
Teekonna pikkus: 1,5 km
Soovituslik vanus: täiskasvanud, lapsed alates 11. eluaastast
Grupi suurus: kuni 30 inimest

 

Aiad ja pargid

Kuidas muutus Narva pärast seda, kui Peeter I selle vallutas? Kuidas ja miks juhtus nii, et linn kaotas kaubanduskeskuse staatuse ning ainulaadse võimaluse kujuneda Baltikumi suurimaks sadamaks? Ekskursiooni käigus kuuleme Narva ajaloo pikimast rahuperioodist ja sellestki, kuidas provintsilinna rahu ja vaikus sai lakkamatus sõdade jadas päästvaks hingetõmbeks. Linn laiendas oma valdusi, kiiresti kerkisid arvukad eeslinnad, ehitati elamuid, koole ja kirikuid. Jalutame tuttavail tänavail mööda 18. ja 19. sajandist säilinud hoonetest, püüame mõista minevikus toimunut ja hingame sisse tolle keiserliku Narva erilist õhustikku. 

Kohtumispaik: Bastion Pax, Pimeaed (kaart). Lõpeb bastionil Victoria (kaart).
Kestus: 120 min
Tüüp: jalgsiekskursioon
Teekonna pikkus: 1,5 km
Soovituslik vanus: täiskasvanud, lapsed alates 12. eluaastast
Grupi suurus: kuni 30 inimest


Hinnad ja tellimine

Ekskursioon "Kreenholm: tekstiilihiiglase ajalugu"

Kreenholmi manufaktuurile pole võrdset – sellele Narva vahutavate koskede vahel mürisenud rohkem kui kümne tuhande töölisega mammutettevõttele ei leidunud sarnast ei Venemaal ega Euroopas. 

1857. aastal rajas Ludwig Knoop (1821-1894) Narva koskede vahele Kreenholmi saarele puuvillamanufaktuuri, mis kujundas piirkonna elu järgmised 160 aastat. Ja kuigi masinad enam Kreenholmis ei tööta, töölised tsehhides ei askelda ja Narva kosedki on lahti vaid paar korda aastas, paneb Kreenholmi industriaalarhitektuur endiselt vaimustuma, meenutades oma hiiglasliku tööstuspargiga möödunud hiilgeaegu.

Narva Muuseum kutsub ekskursioonile Kreenholmi, kus külastaja saab keset monumentaalset industriaalarhitektuuri ülevaate manufaktuuri rohkem kui 160-aastasest ajaloost. Ekskursiooni raames liigutakse mööda Kreenholmi suletud territooriumi ja käiakse vanas tehasehoones, kus külastajatel on võimalik näha suurt ketrussaali, et tajuda paremini toimunud töö mastaapsust. Piletid saadaval vaid eelmüügis siinMuudel päevadel on Kreenholmi ekskursioon ainult ettetellimisel.

Kohtumispaik: Kreenholmi vana värava juurest Joala 32 vastas, ekskursiooni ajaks saab oma auto või bussi jätta värava kõrval asuvasse tasuta parklasse (kaart).

Kestus: 90 min

Tüüp ja teekonna pikkus: Jalgsiekskursioon, 2,5 km, mille sees liigutakse Kreenholmi suletud territooriumil ja käiakse vanas tehasehoones, kus külastajatel on võimalik näha suurt kudumissaali, et tajuda paremini toimunud töö mastaapsust. Kuna tegemist on tööstuskompleksiga ja ekskursioon toimub peamiselt välitingimustes, siis palume riietuda vastavalt ilmale.

Soovituslik vanus: täiskasvanud, lapsed alates 12. eluaastast

Grupi suurus: kuni 30 inimest

NB! Kreenholmi territooriumil pole tualette.


Hind ja tellimine

Kontakt:
info@narvamuuseum.ee
tel (+372) 359 9230

Ekskursioon "Joala vabrik: keldrist tornini"

 

Kreenholmi tekstiilivabriku ajalugu on kui ideaalne õppematerjal 19. ja 20. sajandi üleilmse tekstiilitööstuse tundmaõppimiseks: peadpööritavad majanduskasvud ja järsud -langused, Eesti jaoks enneolematult suur tootmismaht ja saatuslikud koostöölepingud, terve linnaku ehitamine ümber vabrikuhoonete ja saatuse tahtel siia sattunud tööliste uskumatud lood.

Kõigest sellest räägime meie uuel ekskursioonil, mis toimub Joala vabrikus - punastest tellistest hoones, mille tornist avanevad hingematvad vaated. Suletud ühena viimastest kogu Kreenholmi kompleksis, on ettevõtte atmosfäär Joala vabriku ruumides säilinud parimal võimalikul viisil: seintesse on talletatud ketrusmasinate müra, trepiastmed aga mäletavad tänini sadu jalapaare, mis üles-alla jooksid…

Kuivõrd hoone on mitu aastat tühjana seisnud, puudub seal elekter ning leidub mitmeid ohtlikke kohti. Sellest tulenevalt on osalejate arv piiratud. Ekskursioon on sobilik alates 16. eluaastast, osalejatel tuleb läbida ohutusinstruktaaž ning ekskursiooni kestel on kohustuslik kanda kaitsekiivreid.

Narva Muuseum kutsub alates 15. aprillist igal laupäeval Joala vabriku ekskursioonile. Piletid saadaval vaid eelmüügis siin. Muudel päevadel on Joala vabriku ekskursioon ainult ettetellimisel.

Kohtumispaik: Kreenholmi vana värava juurest Joala 32 vastas, ekskursiooni ajaks saab oma auto või bussi jätta värava kõrval asuvasse tasuta parklasse (kaart).

Kestus: 90 min

Soovituslik vanus: alates 16. eluaastast

Grupi suurus: kuni 13 inimest

NB! Kreenholmi territooriumil pole tualette.


Hind ja tellimine

Kontakt:
info@narvamuuseum.ee
tel (+372) 359 9230

Ekskursioon "Baltijets: salajane militaartehas linna südames"

 

Otse linna südames asub Eesti suurima Jaak Joala portreega kaunistatud hiigelsuur hoone. Tänapäeval elatakse selle seinte vahel rahulikku elu ning majas tegutsevad edukalt erinevad kohaliku, regionaalse ja rahvusvahelise tähtsusega asutused. Kas te suudate ette kujutada, et vaid 70 aastat tagasi olid nii hoone aadress, nimi kui ka otstarve rangelt salastatud ning see puudus paljudelt linna- ja piirkonna kaartidelt?!

Paljude jaoks kujutas Baltijetsi nime all tuntud tehas pikki aastaid kohta, kus töötasid kõige andekamad insenerid, kes arendasid välja nii esimesed kooliarvutid Juku kui ka aatomitööstuse seadmed, millele pole maailmas tänapäevani analooge. 1990. aastatel elas tehas sarnaselt teistele sarnase profiiliga ettevõtetele läbi radikaalsed muutused ning administratiivhoone jäi tühjaks. Lähiaastatel saab hoone endale moodsa kuue, kuid täna on meil ainulaadne võimalus selle seinte vahel viibida ning tunnetada ühtaegu nii mineviku hõngu kui tänapäevaste muutuste tuuli.

Kuivõrd hoone on mitu aastat tühjana seisnud, leidub seal mitmeid ohtlikke kohti. Sellest tulenevalt on osalejate arv piiratud. Ekskursioon on sobilik alates 16. eluaastast, osalejatel tuleb läbida ohutusinstruktaaž ning ekskursiooni kestel on kohustuslik kanda kaitsekiivreid.

Narva Muuseum kutsub alates 16. aprillist igal pühapäeval Baltijetsi ekskursioonile. Piletid saadaval vaid eelmüügis siin. Muudel päevadel on Baltijetsi ekskursioon ainult ettetellimisel.

Kohtumispaik: VabaLava Narva testrikeskuse ees (kaart).

Kestus: 90 min

Soovituslik vanus: alates 16. eluaastast

Grupi suurus: kuni 14 inimest


Hind ja tellimine

Kontakt:
info@narvamuuseum.ee
tel (+372) 359 9230

Ekskursioon "Sakraalne Narva: Issanda Ülestõusmise peakirik"

 

Ekskursioon tutvustab Narva sakraalarhitektuuri üht silmapaistvamat monumenti ehk õigeusklikku Narva Issanda Ülestõusmise peakirikut. Kirik valmis 1896. aastal Kreenholmi Manufaktuuri töötajate tarbeks ja on üks väheseid linna ehitisi, mis 1944. aasta pommitamise käigus ei hävinud. Kirikus on tänaseni säilinud algupärased maalingud, ikonostaas ja mitmed ainulaadsed vanade linnalegendidega seotud ikoonid.

Ekskursiooni käigus räägime Bütsantsi pärandist arhitektuuris, kiriku ikonostaasist ja juugendstiili tendentsidest. Lisaks saame teada, kuidas on Narva Issanda Ülestõusmise peakiriku maalingud seotud kunstnik V. Vasnetsovi poolt 1896. aastal loodud Kiievi Püha Vladimiri katedraali maalingutega. Giidiga läheme alla alumisse templisse ja siis ronime üles - kooride ja kellatornile, et näha katedraali ja linna eriliselt nurgalt.

Ekskursiooni viib läbi Narva Muuseumi töötaja, kirikukunsti spetsialist Julia Hlõstun.

Kestus: 90 min
Keel: vene

Narva Muuseum kutsub alates 28. maist igal laupäeval ja pühapäeval kell 13:00 Narva Issanda Ülestõusmise peakiriku ekskursioonile. Piletid saadaval vaid eelmüügis siin. Muudel päevadel on ekskursioon ainult ettetellimisel.

Kohtumispaik: Narva Issanda Ülestõusmise peakiriku ees (kaart).


Hind ja tellimine

Kontakt:
info@narvamuuseum.ee
tel (+372) 359 9230