Narva linnus

2020. aasta suvel avas külastajatele uksed uuenenud Narva linnus. Uus püsiekspositsioon on pühendatud ida ja lääne piiril seisvale enam kui 700 aasta vanusele Narva linnusele ja selle ajaloole. Ekspositsioon laiub konvendihoone kahel korrusel ja peidab endas hulgaliselt interaktiivseid avastusi ja multimeedialahendusi, mis on ajalooliste eksponaatidega tihedalt põimunud. Narva linnuse piletihinnas sisaldub audiogiidide kasutamine muuseumi püsinäitustel.

Linnuse idatiib, kuhu pääsesid varasemalt vaid muuseumi töötajad, on nüüd ka külastajatele avatud. Lisaks saavad külastajad ronida üles konvendihoone müüriharjal kulgevale galeriile ja Pika Hermanni torni, kust avaneb suurepärane vaade Narva linnale, piirijõele ja Venemaale.

Tänu konvendihoonesse paigaldatud kahele liftile on uus ekspositsioon ligipääsetav ka erivajadustega inimestele.

Avatud: Iga päev 10:00 - 18:00 (Piletite müük kuni 17:00).

Narva linnuse piletid

Kontakt:
Peterburi mnt 2, 20308 Narva 
info@narvamuuseum.ee
tel (+372) 359 9230


Ekskursioonid linnuses

Narva linnuse ajalugu

Ekskursioon sisaldab Narva linnuse püsiekspositsiooni ning kõigi tähtsamate ruumide külastamist. Ekskursiooni käigus pööratakse erilist tähelepanu Narva linnuse ajaloole: räägitakse linnusekompleksi tekkimisest ja kujunemisest, samuti selle püsivast seosest linna ajaloo ja eluoluga. Ühtlasi antakse ülevaade linnuse kasutusotstarbest erinevatel ajalooperioodidel ning linnuse ja linna vastandlikest suhetest nii sõja- kui rahuajal.

Kestus: 1,5 tundi
Grupi suurus: kuni 30 inimest
Hind ja tellimus

Vana Narva legendid

Eesti ja Venemaa piiril asuva kuulsaima linnuse ajalugu ulatub enam kui 700 aasta taha. See on sajandite jooksul kujunenud kindlate faktide ja ajalooliste legendide põhjal, milles peegeldub siin elanud inimeste keeruline saatus.

Nii kohalikel kui ka linna külastajatel on võimalik tutvuda Narva ajaloo ootamatute tahkudega. Kuulata saab lugusid Narva neitsi uskumatust ilust, noore Olafi vaprusest, samuti sõprusest ja vaenust, armastusest ja kättemaksuihast. Külalisi ootavad ees seiklused linnuse senitundmatutes ja pimedusse mattunud süngetes nurgatagustes, kaasahaaravad legendid ning õhtu lõpetuseks klaasike veini kaminatule paistel.

Kestus: 90 min
Programm on avatud aastaringselt. Programm viiakse läbi eesti, vene ja inglise keeles, eritellimisel saksa keeles.
Hind ja tellimus

Kunstigalerii

Narva muuseumi Kunstigalerii asub Gloria bastionil, 1777. aastal ehitatud vanas magasiaidas. See on üks väheseid tänapäevani säilinud vanalinna hooneid, mis elas üle II maailmasõja laastavad sündmused. Restaureeritud ja spetsiaalselt muuseumi jaoks ümber projekteeritud hoones avati esimene näitus 1991. aastal. Just seda päeva võib pidada Narva muuseumi filiaalina tegutseva Kunstigalerii sünnipäevaks.

Praegu on Kunstigaleriis eksponeeritud Eesti ja Narva kunstipärandit, professionaalset kaasaegset kunsti ja visuaalkultuuri tutvustavad näitused. 2021. aastal avati galeriis muuseumi kunstikogu põhjal kureeritud püsinäitus „Elu või karma? Narva lood“, kus on välja pandud ligi 200 teost barokiajast tänapäevani. Lisaks leiab näituselt arvukalt materjale muuseumi foto- ja tekstiilikogust. Püsinäitusega tutvumise teeb mugavamaks audiogiid, mida külastajad saavad kasutada oma nutiseadmetes.

Kunstigalerii pöörab erilist tähelepanu näituste ja erinevate kunstivaldkondade vahendamisele. Lasteaialastele ja üldhariduskoolide õpilastele pakutakse laia valikut haridusprogramme, korraldatakse perepäevi ja ekskursioone, täiskasvanutele ka kunstiõhtuid. Läbi viiakse linnalaagreid lastele ning traditsioonilisi üritusi (Kunstnikupäev, Muuseumiöö).

Avatud:
K-P 11:00 - 18:00

Kunstigalerii piletid

Kontakt:
Vestervalli 21, 20306 Narva
info@narvamuuseum.ee
tel (+372) 359 9230

 

Ekskursioon Kunstigaleriis

Ekskursioon Kunstigaleriis sisaldab püsinäituse „Elu või karma? Narva lood“ külastamist ning tutvumist ajutiste näitustega. Püsinäitusele on välja pandud ligi 200 teost barokiajast tänapäevani, lisaks arvukalt materjale muuseumi foto- ja tekstiilikogust. Tutvume linna visuaalkultuuriga võimu, sõja, moderniseerimise ja inimeste igapäevaelu kaudu. Ekskursiooni käigus räägime Narva kunstielust alates esimese kunstikogu tekkimisest kuni tänapäevani.

Kestus: 60 - 90 min
Grupi suurus: kuni 30 inimest
Hind ja tellimus

 

Vana Narva makett

Endises Narva mööblikombinaadis on avatud näitus „Vana. Uus. Narva. 1684/1984...2034“, mis seab linna kahe kunagise hiilgeaja kõrvutamisel keskmesse tuleviku. Näitusele valitud aastad 1684 ja 1984 sümboliseerivad Narva kunagist õitsengut ning 2034 linna lähitulevikku. Kahe hiilgeaja kõrvutamisel avaneb Narva identiteet kogu selle keerukuses. Tänapäeva Narva, nagu seda tunneme, on ehitatud välja kahel korral: 17. sajandi teisel poolel rajati uhke kaubalinn ning pärast teist maailmasõda ehitati rusudest üles tööstuslinn.

Kaks Narva võimast esiletõusu on tugevalt seotud piirilinna mõistega. Kui Rootsi riigivõimule tähistas Narva eeskätt suurt kaubanduslikku potentsiaali, siis Nõukogude Liidu läänepiiril asuvas Eesti NSV-s kujunes Narvast omamoodi näidislinn. Kumbki neist pole parem ega halvem. See kõik on olnud ega tule enam tagasi.

Kunagise mööblikombinaadi kahes saalis rullub lahti haarav lugu Eesti ühest omapärasemast linnast, selle sümbolitest, inimestest, ehitistest, unistustest ja väärtustest. Autentselt säilinud mööblikombinaadi kunagistes esindussaalides eksponeeritakse kahe Narva hiilgeaja säravamaid hetki koos rootsiaegse paberist linnamaketi ning erilahendusena valminud filmiprogrammiga. Aastad 1684 ja 1984 avalduvad näitusel haruldaste eksponaatide, värskete seoste ning põnevate (taas)kohtumistena. Tuleviku Narva eeldab ja ootab külastajatelt aktiivset kaasamõtlemist. Selleks on näitusel palju eripalgelisi teemapüstitusi, mille üle ise, pere või sõpradega aktiivselt kaasa mõelda ja tuleviku Narva heaks midagi kasulikku ära teha.

Endisaegne tähesära ja kadunud aegade igatsemine ei aita Narvat. Küll aga saame sellest kogemusest tuleviku jaoks õppida. Narva vajab tulevikku rohkem kui minevikku!

Näituse külastamine ainult ettetellimisel.

Maketi piletid

Kontakt:
Albert-August Tiimani 1 (3 этаж), 21004 Narva
info@narvamuuseum.ee
tel (+372) 359 9230

Linnaekskursioonid

Narva muuseum pakub laia valikut linnaekskursioone, mis kätkevad endas erinevaid ajalooperioode linna elus. Iga ekskursioon on kaasahaarav rännak minevikku koos professionaalse giidiga.

 

Narva linna ülevaateekskursioon “Narva ajalugu”

Ekskursioon tutvustab linna kunagisi ajaloolisi vaatamisväärsusi: kirikuid, bastione ja Pimeaeda. Räägitakse baroksest Narvast, näidatakse südalinnas asuvat Rootsi ajast säilinud Raekoda ja jalutatakse jõepromenaadil. Linna bussiekskursioon annab ülevaate ka Kreenholmi manufaktuuri rajoonist. Bussiekskursioon viiakse läbi tellija transpordivahendiga.

Kohtumispaik – Peetri plats
Kestus: 90 min
Soovituslik vanus: täiskasvanud, lapsed alates 11. eluaastast
Jalgsi ja kombineeritud ekskursiooni grupi suurus kuni 30 inimest/1giid. Bussiekskursiooni grupi suurus on vastavalt kohtade arvule.

Hind ja tellimus

Rootsiaegne Narva

Ekskursioon on pühendatud kindlale ajaperioodile Narva ajaloos (1581-1704), mil linn kuulus Rootsi kuningriigi koosseisu.

„Kuldne Rootsi aeg“ köidab ajaloolaste ja teadlaste meeli tänapäevalgi. See oli aeg, mil Narva oli tuntud suure kaubanduslinnana, mille valitsemisõiguse nimel võitlesid Euroopa suurriigid. Just hiilgaval rootsi ajal sai Narva oma kordumatu väljanägemise ja erilise õhkkonna, mis jäi praktiliselt muutumatuna püsima kuni II maailmasõja lõpuni.

Mis ühendab Narvat ja Stockholmi? Millest see ajalooperiood alguse sai ning kuidas see lõppes? Uurime välja, kuidas linn arenes, millised sündmused siin aset leidsid ning kes olid Narva tuntumad elanikud. Jalutame mööda tolleaegseid tänavaid, vaatleme tänaseni säilinud hooneid ning püüame endale kadunud linna ette kujutada.

Marsruut algab ülemisel promenaadil Hahni trepi juurest ja kulgeb mööda vanalinna endisi ning praeguseid tänavaid. Tutvume aristokraatlike bürgerite põhjamaises barokkstiilis ehitatud majadega ning püüame mõista, millega rootsiaegne Narva turiste ja kunstiinimesi sajandite jooksul võlus. Lisaks uurime, kuidas püstitati siia võimsad kindlustusehitised. Marsruut lõpeb Victoria bastioni jalamil Rootsi terrassil.

Kohtumispaik – ülemisel promenaadil Hahni trepi juures
Kestus: 90 min
Tüüp: jalgsiekskursioon
Teekonna pikkus: 1,5 km
Soovituslik vanus: täiskasvanud, lapsed alates 11. eluaastast
Grupi suurus: kuni 30 inimest

Hind ja tellimus

Nõukogudeaegne Narva

Sõjajärgne Narva planeeriti nõukogude inimese jaoks ideaalse linnana: uhked tänavad, paljude korteritega majad töötajate tarbeks, moodsad koolid ja lasteaiad, kontsertplatsidega haljasalad, kultuuri- ja puhkemajad…

Ekskursiooni „Nõukogude Narva“ käigus rändame ajas: leiame end Lenini prospektilt ning imetleme siinset arhitektuuri. Ühtlasi saame teada, miks on omanäoliste tornikeste asemele tekkinud lakoonilised vormid ja siluetid.

Jalutame mööda Joala ja Puškini tänavaid, kiikame hubastesse naaberhoovidesse, imetleme tüüpiliste ja autoriomaste elementide kooslust arhitektuuris. Samuti vaatleme suurejoonelisi linnaehituse plaane, mida ei viidud kunagi ellu. Kas kahjuks või õnneks, seda saate kuulda meie ekskursioonil.

Kohtumispaik – Kreenholmi manufaktuuri peasissepääsu juurest, Joala tn 23c. Ekskursioon lõpeb Narva linnuse hoovis.
Kestus: 120 min
Tüüp: jalgsiekskursioon
Teekonna pikkus: 2 km
Soovituslik vanus: täiskasvanud, lapsed alates 12. eluaastast
Grupi suurus: kuni 30 inimest

Hind ja tellimus

Mööda Joalat

Kuidas käia Manchesteris Narvast lahkumata, näha Big Beni Londonis käimata ning nautida Inglismaa tööstusarhitektuuri siinsamas Eestis? Vastus on lihtne. Narva Muuseum kutsub teid jalutuskäigule mööda Joala tänavat, mis oli 19. sajandil iseseisvaks linnaosaks kujunenud Kreenholmi tööstuspiirkonna kesktänav.

Tänapäeval on Kreenholmi piirkond üks linna vaiksemaid ja rahulikumaid kohti, kus kulgeb aeglaselt narvalaste igapäevaelu. On raske ette kujutada, et 150 aastat tagasi polnud siin kohta ei vaikusele ega rahule – taeva suunas kerkisid tekstiilivabrikute tornid, valmisid kasarmud töötajate jaoks ning majad kaugelt Inglismaalt siia kutsutud meistritele ja juhtidele. Kogu asula ehitati Inglismaa tekstiilitööstuste eeskujul ning sel oli oma kompaktne ja terviklikult planeeritud infrastruktuur.

Erinevate ajastute sõjategevuse ajal jäid piirkonna kiviehitised imekombel puutumata, samuti säilisid mõned ainulaadsed puithooned. Peamiselt Joala tänavat mööda kulgeva ekskursiooni käigus näete te inglise stiilis ehitatud elumaju, Kreenholmi kommunaal- ja majapidamishooneid, suursugust haiglakompleksi ning palju muudki.

Kohtumispaik – vabrikute vana pääsla värava juures, Joala 32 vastas, kus on tasuta parkimine. Jalutuskäik lõpeb uue pääsla juures aadressil Joala 23c.
Kestus: 90 min
Tüüp: jalgsiekskursioon
Teekonna pikkus: 1,5 km
Soovituslik vanus: täiskasvanud, lapsed alates 11. eluaastast
Grupi suurus: kuni 30 inimest

Hind ja tellimus

Aiad ja pargid

„Hämmastav, et me näeme puid ja need ei hämmasta meid enam.“ Ralph Waldo Emerson. Kaasaegses lõputus võidujooksus ajaga tekib üha enam vajadus teha paus, peatuda, teadvustada ja tunnetada hetke ning iseennast selles.

Ei ole üllatav, et täpselt nii nagu sadu aastaid tagasi, on praegugi looduslikud paigad nendeks hea energia kohtadeks, kus inimene saab taastada emotsionaalse tasakaalu ja oma hingekeeled harmooniliselt häälestada. Vahel juhtub, et asukohast tulenevad tingimused ning sisemised ja välimised tegurid ei soosi linnades loomulikku rohealade teket. Sellisel puhul sekkub inimene, ümbritsedes end oma käega loodud parkide, aedade ja skvääridega.

Ekskursiooni „Aiad ja pargid“ käigus teevad osalejad jalutuskäigu läbi kahe Narva rohelise piirkonna. Marsruut saab alguse linna noorima pargi „EV100“ juures, kus puude võrad on veel võrdlemisi õrnad, ning lõpeb „Pimeaias“, kus taeva poole kerkivad tüved mäletavad sajanditagust aega.

Kohtumispaik – spordikeskuse juures, Rakvere tn 22d, kus on tasuta parkimise võimalus. Jalutuskäik lõpeb Koidula tn 8 hoone vastas.
Kestus: 90 min
Tüüp: jalgsiekskursioon
Teekonna pikkus: 2 km
Soovituslik vanus: täiskasvanud, lapsed alates 12. eluaastast
Grupi suurus: kuni 30 inimest

Hind ja tellimus

Kreenholmi ekskursioon

Kreenholmi manufaktuurile pole võrdset – sellele Narva vahutavate koskede vahel mürisenud rohkem kui kümne tuhande töölisega mammutettevõttele ei leidunud sarnast ei Venemaal ega Euroopas. 

1857. aastal rajas Ludwig Knoop (1821-1894) Narva koskede vahele Kreenholmi saarele puuvillamanufaktuuri, mis kujundas piirkonna elu järgmised 160 aastat. Tänavu tähistame Venemaa Rockefelleriks nimetatud suurtöösturi Ludwig Knoopi 200. sünnipäeva, mispuhul pühendame 2021. aastal Kreenholmi ekskursioonid manufaktuuri loojale.

Ja kuigi masinad enam Kreenholmis ei tööta, töölised tsehhides ei askelda ja Narva kosedki on lahti vaid paar korda aastas, paneb Kreenholmi industriaalarhitektuur endiselt vaimustuma, meenutades oma hiiglasliku tööstuspargiga möödunud hiilgeaegu.

Kohtumispaik – Kreenholmi vana värava juurest Joala 32 vastas, ekskursiooni ajaks saab oma auto või bussi jätta värava kõrval asuvasse tasuta parklasse.
Kestus: 90 min

Tüüp ja teekonna pikkus: Jalgsiekskursioon, 2,5 km, mille sees liigutakse Kreenholmi suletud territooriumil ja käiakse vanas tehasehoones, kus külastajatel on võimalik näha suurt kudumissaali, et tajuda paremini toimunud töö mastaapsust. Kuna tegemist on tööstuskompleksiga ja ekskursioon toimub peamiselt välitingimustes, siis palume riietuda vastavalt ilmale.

Soovituslik vanus: täiskasvanud, lapsed alates 12. eluaastast

Grupi suurus: kuni 30 inimest

NB! Kreenholmi territooriumil pole tualette.

Enne ekskursiooni saab kohapeal osta jooke ja rikkalikult illustreeritud Kreenholmi raamatu, mis täiendab ekskursiooni teadmistega, saab suurepäraseks mälestuseks või väärtuslikuks suveniiriks.

Hind ja tellimus

Kontakt:
info@narvamuuseum.ee
tel (+372) 359 9230