Projekti 2. etapi raames jätkame uuringuid ning oleme valmis uuteks avastusteks!
Nüüd, kui inventuur on tehtud, alustame põhjalikumat esemete konserveerimist. Selleks kutsume appi EKA muinsuskaitse ja konserveerimise eriala tudengeid, kes kogenud kunstiteadlaste ja konservaatorite juhtimisel aitavad meil leida parimaid viise puitbaroki kogu konserveerimiseks ja säilitamiseks.
Projekti käigus üritame välja selgitada, kust pärinevad siiani tuvastamata puitornamendid ning millal ja kelle poolt need on valmistatud. Selles aitaksid meid ka XRF uuringud – teeme selgeks milliseid pigmente leidub ornamentidel ning kas on kasutatud päris kulda.
Projekti raames jätkame tasutaloengute sarja, milles tutvustatakse Narva ajaloolist pärandit. Tuntud kunstiajaloolaste ettekanded aitavad meil paremini mõista Narva ja Eesti ajalugu ning kohaliku kunsti ja arhitektuuri eripärasid. Lisaks loengutele toimub ka avalik arutelu, kus saavad kõik kaasa rääkida puitbaroki tuleviku osas. Huvilised saavad külastada ka avatud töökoda ning näha konservaatorite tööd autentsete kiriku puitornamentidega.
Projekti meeskond:
- Juhendaja: Maria Väinsaar
- Projektijuht: Anne Raud
- Lektorid: Dr. Hannes Vinnal, Dr. Tiina-Mall Kreem, Madis Tuuder, Dr. Triin Kröönström, Jüri-Martin Lepp
- Tudengid-praktikandid: Ekke Janisk, Alissa Melnikova, Helena Ojasaar, Carmen Ööbik, Laura Gertrud Lill, Sonja Samuel, Berit Burmann, Kätlin Tugedam, Angela Mercedes Lauge, Jelizaveta Pratkunas, Reinhold Oster
- Toimetaja, tõlkija: Kristiina Matt
- Loengute ülekanne: Artemij Fomin
- Foto, videoklipp: Jelizaveta Gross
- Graafiline disain, turundus: Niina Kortšagina, Darja Bojarova
Partnerid: Eesti Kunstiakadeemia, NART, Kõrgem Kunstikool Pallas, Ida-Virumaa Kutsehariduskeskus, Eesti Keskkonnauuringute Keskus, Muinsuskaitseamet, Tallinna Linnaarhiiv
Loengud
25.01.2024 Avalik arutelu „Kuidas näidata seda, mida ei ole?“
Paneelis osalevad: Maria Väinsaar, Anne Raud, Madis Tuuder, Vovan Kastan ja Jüri-Martin Lepp
Keel: eesti
Arutelus räägime sellest, mis viisil saab tutvustada publikule midagi, mida enam ei ole või on säilinud vaid fragmendid, killud.
Puitbaroki kogu näitel arutame küsimusi nagu: Milleks näidata katkiseid asju? Kas terve on parem kui katkine? Kas oleks parem valmistada koopiaid ning peita originaale?
24.01.2024 Loeng „Kunstiteaduslik vaade puitbarokile“
Lektor: Jüri-Martin Lepp
Keel: eesti
Loengu eesmärk on mõtiskleda, kuidas tähendused tekivad ja edasi kanduvad ning millisteerinevate perspektiivide abil on võimalik Narva Muuseumi puitpolükroomseid fragmente analüüsida.Loeng on osa magistritöö projektist, mille aluseks on erinevad visuaalkultuuri, filosoofia ja mäluteooriad.
23.01.2024 Loeng „Contrafactair Christian Thun Tallinnas ja Narvas“
Lektor: Triin Kröönström
Keel: eesti
Ettekandes vaadeldakse, kes oli Christian Thun, mis juhtus temaga Tallinnas ja mida ta tegi Narvas. Maalija paigutatakse 17. sajandi käsitöömaastikule ning analüüsitakse maalikunstiolukorda tsunftisüsteemis ja maalijate võimalusi tegutseda ilma tsunftita.
23.01.2024 Loeng „Eesti barokk ja barokse kirikukunsti mitu elu?“
Lektor: Tiina-Mall Kreem
Keel: eesti
Ettekande esimeses pooles antakse ülevaade barokk-kunsti haardeulatusest ja iseloomulikest joontest, teises vaadeldakse lähemalt barokse puunikerdus- ja maalikunsti pikka kestvust ja kohandamist muutuva aja ja kirikuruumi nõudmistega.
22.01.2024 Loeng „Mis on säilinud Narva sõjaeelsest vanalinnast?“
Lektor: Madis Tuuder
Keel: eesti
Ettekandes tuleb juttu Narva vanalinna saatusest II maailmasõjas ja pärast seda. Vaatame, mis on Narva sõjaeelsest vanalinnast tänaseks säilinud ja peatume ka nendel objektidel, mis küll sõjas kas säilisid või pärast seda üles ehitati, kuid mis hilisematel aastakümnetel siiski lammutati.