
Kunstnik Pavel Rotts avab installatsiooni „Ronides mälukildudel“. Installatsioon imiteerib oma vormilt klassikalist ronimisseina. Eriliseks teevad seina aga värvilised kivid, mis kujutavad barokseid elemente nagu inglipea või lendlev Herakles. Baroksed killud pärinevad Narva pommitamise rusudest 80 aastat tagasi ning need kuuluvad Narva Muuseumile. Kunstnik on võtnud elementidest vormi ning valanud plastikusse, andes inimestele võimaluse nendega kontakti astuda.
Tegu on kunstniku jätkuprojektiga „Climbing a Memory“, milles ta käsitleb ronimist kui traumaga tegelemise meetodit. Oma uurimistöös on ta kogunud materjali sellest, kuidas ronimine kui spordiala on paljudele ronijatele vahendiks, et luua meeles selgust ning tegeleda isiklike või kollektiivsete traumadega. Ta on omastanud selle praktika ning oma esimeses projektis ronis ta mööda pommitamise auke Helsingis, tegeledes keerulise Venemaa ja Soome vahelise minevikuga, seda ingerisoomlase lähtepunktist. Oma projektiga on ta liikunud Narva – linn millega tal samuti isiklik perekondlik side on ning nii jätkab ta keerulise mineviku lahti harutamist nii enda sees, kui ka väljaspool ennast.
Avalik installatsioon pakub linnaruumi uue alternatiivse viisi, kuidas keerulise minevikuga toime tulla ja sellega kontakti astuda.
Pavel Rotts (sünd 1982 a Petrozavodskis) on mitmekülgne kunstnik, kelle meediumiteks on installatsioon, skulptuur, etenduskunst ja kunstiline uurimistöö. Alates 2015. aastast on Pavel elanud Helsingis. Tal on magistrikraad Helsingi Kunsti Ülikoolist (2022), ta õppis Peterburi Stieglitzi Riiklikus Kunsti- ja Disainiakadeemias (2004) ning lõpetas 2008. aastal Peterburis Pro Arte Instituudi. Pavel kasutab oma ingerisoome identiteeti tihti loomingu lähtekohana. Tema perekonna lugu on olnud tihedalt seotud Soome ja Eestiga ning seda on tugevalt mõjutanud nende riikide ajaloolised suhted NSV Liidu ja Venemaaga.
Kunstnik: Pavel Rotts
Kuraator: Kerly Ritval
Arhitekt: Marco Manfredino
Graafiline disain: Ljubov Terukova
Toetajad: Soome Kultuurkapital, Eesti Kultuurkapital, NART, Narva Muuseum
Kontakt: Narva muuseum
Kirjeldused
Sajandeid tagasi kaunistati hooneid väga erinevate ja eriilmeliste kivist raiutud või voolitud detailidega. Kahjuks on Narva majade raidkivist detailid säilinud vaid osaliselt, kuna viimane sõda hävitas suurema osa linnast ja varemetest õnnestus kätte saada ja säilitada vaid väike hulk selliseid elemente. Suur osa neist on samuti säilinud vaid osaliselt.
Inimese pead ja nägu kasutati sageli hoonete kaunistamisel, eriti sageli võis neid näha hoone peasissepääsu kohal. Näiteks Narva vanade hoonete peasissepääsud olid väga uhkelt kaunistatud ja sellist kaunistatud ukse ümbrust nimetatakse portaaliks. Just portaalide kohal ja peal paiknesid sageli inimest kujutavad skulptuurid.