Näitus „Piirilinnus: ajalugu kostüümides“
Sündmuse ülevaade
Narva Muuseumil on suurim rõõm kuulutada välja näituse „Piirilinnus: ajalugu kostüümides“ avamine. Näitus toob vaatajateni unikaalse teatrikostüümide kollektsiooni, mille on valmistanud Narva elanikud ja kooliõpilased.
Näitus on Narva linnuses külastamiseks avatud alates 10. novembrist. Ametlik avamine toimub 18.11, kl 18:30, elamusekskursiooni «Vana Narva legendid» raames.
Ekspositsioonil on esitletud Narva inimeste valmistatud kostüümid, mis viivad teid rännakule meie linna ajaloo erinevatesse etappidesse.
Kollektsiooni kuulub 70 kostüümi, mis koosnevad enam kui 500 elemendist. Need valmisid aastatel 1997–2017, mil linnas tegutses aktiivselt Ajalooline kostüümiteater, ning nüüd jõuab kollektsioon taas avalikkuse ette, et aidata meil edasi anda Narva ajalugu läbi pidevalt muutuva moe prisma.
Need kostüümid on midagi enamat kui lihtsalt riietus – need on inspireeritud ajaloost ja kunstist ning olgugi, et tegu pole päris täpsete koopiatega, peegeldavad need suurepäraselt möödunud aja vaimu. Mõnesid neist on kasutatud isegi filmides, teatrilavastustes ja fotodel, mis lisab tervele kollektsioonile erilise tähenduse ja aktuaalsuse.
Samuti tähistatakse ekspositsiooniga kostüümide kasutamist olustikukomöödia „Piirilinnus“ loomisel, mida toetas „Narva Projects CAP“ programm Eesti Euroopa Liidu välispiiri programmi 2014–2020 raames. Seriaal ilmub sel sügisel ning näitus on ajastatud selle esietendusele.
„See näitus toob esile, kui tähtsat rolli võib kunst ja kodanikuühiskond mängida ajaloo säilitamisel. See on tänuavaldus inimestele, kes seisid selle imelise traditsiooni – ajalooliste kostüümide konkursi – sünni juures. Enam kui 20 aastat tagasi loomingulisest hobist alguse saanud kollektsioon on linna elanike jaoks tähtis kultuuripärand, kuna narvalased on panustanud oma oskused ja kire enam kui 500 riideeseme loomisesse. Pikka aega muuseumis hoiul olnud kostüümid jõuavad nüüd taas publiku ette,“ rääkis projekti eesmärkidest näituse kuraator.
Näitust saab külastada muuseumipiletiga, samuti „Vana Narva legendid“ erituuride raames. Tulge vaatama, kuidas minevik tänu meie linna elanike andele ja fantaasiale ellu ärkab!
Näituse kuraator ja kujunduskunstnik: Tatjana Sonina.
Projektijuht: Darja Bojarova.