Näitus „Kes aias, kes aias? Moodsad lasteaiad“
Sündmuse ülevaade
Narva linnuse dormitooriumis näeb Eesti muuseumide festivali konkursil osalenud Eesti Arhitektuurimuuseumi külalisnäitust Eesti lasteaia-arhitektuurist „Kes aias, kes aias? Moodsad lasteaiad“.
Eesti Arhitektuurimuuseumi näitusel saame paarikümne hoone kaudu vaadata ligi saja aasta jooksul Eestis ehitatud moodsatesse lasteaedadesse, nende seas ka tüüplasteaedadesse. Uutes, teistele eeskujuks saanud lasteaedades on tähelepanu keskmes lapse tundemaailm, et ruum olgu täis avastamisrõõmu, kutsub mängule ja pakub turvatunnet.
Näituse kuraator Sandra Mälk toob välja, et lasteaiaarhitektuuri kujunemislugu on viimase 90 aasta jooksul pakkunud eriilmelisi lahendusi: unikaalseid hooneid koos abstraktsete mänguväljakutega, aga ka laialt levinud tüüplasteaedu. Lasteaiahoonete autorid on alati ammutanud inspiratsiooni muinasjuttudest, laste joonistustest, päikesest. Samas on lasteaia-arhitekte on pannud proovile ühiskondlike muutuste peegeldused ja oma aja pedagoogilised lähtekohad.
Milline ruum on lapsele hea? Moodne keskkond peab toetama lasteaia tegevusi, ootused lasteaedade ruumi kvaliteedile 21. sajandil aina kasvavad. Lapsekeskses ruumis asetub tähelepanu kogemuslikkusele – uute lasteaedade vaheldusrikas ruum ja mitmekesine õuemaastik pakub lapsele avastamisrõõmu. Selle nimel on lasteaia loomisse kaasatud sageli lai ring asjatundjaid, eeskätt pedagooge ja liikumisspetsialiste. Lasteaedade ehitamiseks on toimunud mitu edukat arhitektuurivõistlust. Hea lasteaia arhitektuuri saavutamise oluline põhimõte on „Koostöös peitub jõud“, tõdeb Sandra Mälk.
Tänase Narva linna lasteaiadki on ehitatud näitusel esindatud tuntud Eesti arhitektide projektide järgi. Autoreiks teiste seas Milvi Vainik, Olga Bruns ja Dmitri Bruns ning Mart Port.
Näituse kuraator: Sandra Mälk
Konsultant: Mare Torm (Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseum)
Kujundajad: Koit Randmäe, Brit Pavelson
Tõlge: Päevakera
Tõlge vene keelde: Anastassia Tuuder
Toetaja: Eesti Kultuurkapital
Narvas on näitus avatud 23. septembrist 2019 kuni 26. jaanuarini 2020.
Lisainfo: Sandra Mälk
Sandra.Malk@arhitektuurimuuseum.ee