Näitus Eesti inimestest „Kes me oleme? Portreelood Eesti inimestest“
Sündmuse ülevaade
Narva linnuse tornis näeb Eesti muuseumide festivali konkursil osalenud Eesti Vabaõhumuuseumi näitust „Kes me oleme? Portreelood Eesti inimestest“, mis tutvustab kaheksat Eestis elavat rahvust läbi nende esindajate isiklike lugude. Kogukondade kaasabil valminud näitus annab ülevaate rahvuste ajaloost, keelest ja kultuurist.
Eesti 1,3 miljoni elaniku hulgas on umbes 900 000 eestlast ja 330 000 venelast, lisaks veel hulgaliselt erinevate rahvuste esindajaid. Näituse jaoks on oma loo jutustanud eestlane, venelane, pakistanlane, ukrainlane, armeenlane, juut, moldovlane, udmurt ja väliseestlane. Videointervjuudes avavad nad, kuidas keegi on Eestisse jõudnud, mille poolest nad sarnanevad või erinevad teistest kohalikest, millesse usuvad ja kus näevad end tulevikus.
2000. aastatel Eestisse kolinud moldovlane Alexandru tunneb end siin koduselt ning vaatamata oma tugevale rahvuslikule identiteedile suhtub kõikidesse inimestesse võrdselt: „Ma olen eestlane-moldaavlane. Mul on eesti, vene, grusiinidest sõbrad, kes on siin sündinud, ning moldova sõbrad. Ma ei näe, et keegi vaatab mind kui võõrast. Peaks olema lihtsalt inimene suure algustähega, ükskõik mis pass sul on või mida mõtled,“ leiab Alexandru.
Lisaks saab näitusel teada, kui palju nende rahvuste esindajaid maailmas elab ning mis keelt nad räägivad, milline on nende kodumaa poliitiline ajalugu ja tänapäev. Puudutatakse rahvusköögi, -rõiva ja -muusika teemat ning tutvustatakse iga rahvuse maailmakuulsaid esindajaid.
Näituse kuraatorid: Einike Sooväli, Dagmar Ingi
Kujundus ja tehniline teostus: Vihmakass ja Kakerdaja OÜ
Toetajad: Integratsiooni Sihtasutus ja Kultuurkapital, Lipuvabrik OÜ