28.06.2024 / Narva Linnus

Sündmuse ülevaade

Narva Muuseum koostöös Eesti Kunstiakadeemia moedisaini osakonnaga alustas tööd legendaarse Kreenholmi manufaktuuri tekstiilipärandiga. Koostöö esimese tulemusega saab tutvuda näitusel „Mustrimaatriks“ Narva linnuses.

 

Narva Muuseumi fondides on säilinud Kreenholmi tekstiilikogu, milles on üle 14 000 näidise kunagi selles suurejoonelises ettevõttes toodetud kangastest. Kahtlemata jättis Kreenholm olulise jälje mitte ainult Narva ajalukku, vaid mõjutas kogu Eesti disainimaastiku kujunemist.

Kreenholm oli fenomenaalne, sest seal toodeti mustritega kangast niivõrd suures mahus ning seda turustati üle terve Nõukogude Liidu ja kaugemalegi. Kangatootmise ja disainiprotsessiga olid seotud tuhanded inimesed. Siin töötas rahvusvaheline, üle Nõukogude Liidu kokku tulnud disainerite tiim, sealhulgas kujundasid mustreid ka paljud väljastpoolt maja tulnud tuntud Eesti tekstiilidisainerid.

Projekti „Kreenholmi tekstiilipärandi hoidmine, uurimine ja populariseerimine“ raames korraldati loovusreis Eesti Kunstiakadeemia esmakursuslastele. Noored disainerid uurisid Kreenholmi kangaid enne oma esimese moedisainiprojekti – mustrilise särkpluuskleidi – loomist. Tudengid õppisid selle projekti käigus nii moekollektsiooni ja kanga trükimotiivide disainimist kui ka trükimustri kujundamist.

Samuti õppisid nad tekstiilikunstnik Piret Valgu juhendamisel kümneid erinevaid siiditrüki tehnikaid ning lõpuks trükkisid ise oma kanga ja õmblesid sellest ühe mudeli.

Narva uurimisreisi alguses oli üliõpilaste eesmärk ammutada inspiratsiooni Kreenholmi arhiividest, selle arhitektuurist ja Narva linnast üldiselt. Iga üliõpilane leidis midagi üllatavat ja inspireerivat.

Kreenholmi mustrid on inimestel veel hästi meeles ning paljude populaarsete mustrite nägemine tekitab positiivseid emotsioone ja rõõmsat äratundmist eri generatsioonide seas. Kreenholmi kangad ja kodutekstiilid on paljudes kodudes olemas ja kasutuses tänaseni. Kuivõrd noorte jaoks on moe puhul oluline jätkusuutlikkus ja keskkonnasõbralikkus, püüavad paljud kasutada taaskasutusest hangitud riideid ning neist siis midagi uut luua.

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Ida-Virumaa ekspertgrupp, SA Narva Muuseum, Eesti Kunstiakadeemia, Narva Kunstiresidentuur

Projektis osalevad tudengid:

Allan Suomalainen, Mihhail Zaytsev, Linda Teemägi, Helen Tambla, Roosi Mändmaa, Tereza Blakhova (Erasmuse tudeng Tšehhist), Alyona Movlo-Mägi (MA tudeng)

Kangatrükiga särkpluuskleidi kursuse juhendajad: Anu Samarüütel-Long, Piret Valk, Agne Talu