Loeng-degustatsioon „Salapärane chinoiserie“ koos Evelina Vedomiga
Sündmuse ülevaade
15. juunil kutsub Narva Muuseum kõiki huvilisi kohtumisele kunstiajaloolase Evelina Vedomiga. Tema loengud, mis on pühendatud väga erinevatele kultuurinähtustele alates šokolaadi tarbimise traditsioonidest kuni „valge kulla“ ehk portselani vaheldusrikkuseni, toovad alati kokku täismaja.
Kevad-suvise tsükli viiendas ja ühtlasi viimases loengus kutsume teid arutlema Vana-Ida hiilguse üle.
Hiina on alati olnud ning püsib mingil määral siiani eurooplaste jaoks mõistatusena. Idast pärit asjade mood hakkas Euroopas levima 17. sajandi lõpus: sel ajal hakkas Hollandi Ida-India Kompanii tooma Hiinast ja Ida-Aasiast suurte partiidena erinevat kaupa – portselannõusid, hõbe- ja kuldesemeid, siid- ja puuvillakangast. Kõik need esemed maksid väga palju, kuid olid sellele vaatamata äärmiselt populaarsed, eriti kõrgklassi seas. Juba 18. sajandi alguses tekkisid Euroopasse esimesed ettevõtted, kus valmistati kallite Hiina nõude analooge ehk chinoserie stiilis tooteid. Seejärel hakati järele tegema ka teisi hiina dekoori esemeid – mööblit, sirme, tapeete, pannoosid, maale. Arhitektid hakkasid matkima idamaiseid hooneid, parkidesse ja paleede juurde rajati teemaju, pagoode ja paviljone.
Sellest hoolimata kritiseeriti chinoiserie stiili sageli: Hiina esemete Euroopa koopiates esines palju vigu, siinsed meistrid ei tundnud Idamaade filosoofiat ja kultuuri ega osanud erinevate mustrite tähendust loomutruult edasi anda. Sellegipoolest sai chinoiserie’st üks armastatumaid stiile Euroopa dekoratiiv- ja tarbekunstis ning hiinapäraselt stiliseeritud esemete kollektsioonid on paljude erakunstikogude ja muuseumide uhkuseks. Üheks selliseks on ka Lavretsovide kollektsioon Narva Muuseumis.
Ootame teid loengusse „Salapärane chinoiserie“ juba neljapäeval, 15. juunil algusega 17.30 restorani Rondeel kolmandal korrusel. Kohtumist saadavad maitseelamused restoranilt Rondeel.
Loengu käigus tutvume ka ainulaadsete ajalooliste esemetega Narva Muuseumi kogudest, räägime nende otstarbest ja kollektsiooni jõudmise teekonnast.
Loeng toimub vene keeles.
Hind: 22 €
Esimesed 5 piletit erihinnaga: 18 €