
Vana Narva makett
Vana Narva makett
Endises Narva mööblikombinaadis on avatud näitus „Vana. Uus. Narva. 1684/1984...2034“, mis seab linna kahe kunagise hiilgeaja kõrvutamisel keskmesse tuleviku. Näitusele valitud aastad 1684 ja 1984 sümboliseerivad Narva kunagist õitsengut ning 2034 linna lähitulevikku. Kahe hiilgeaja kõrvutamisel avaneb Narva identiteet kogu selle keerukuses. Tänapäeva Narva, nagu seda tunneme, on ehitatud välja kahel korral: 17. sajandi teisel poolel rajati uhke kaubalinn ning pärast teist maailmasõda ehitati rusudest üles tööstuslinn.Kaks Narva võimast esiletõusu on tugevalt seotud piirilinna mõistega. Kui Rootsi riigivõimule tähistas Narva eeskätt suurt kaubanduslikku potentsiaali, siis Nõukogude Liidu läänepiiril asuvas Eesti NSV-s kujunes Narvast omamoodi näidislinn. Kumbki neist pole parem ega halvem. See kõik on olnud ega tule enam tagasi.
Kunagise mööblikombinaadi kahes saalis rullub lahti haarav lugu Eesti ühest omapärasemast linnast, selle sümbolitest, inimestest, ehitistest, unistustest ja väärtustest. Autentselt säilinud mööblikombinaadi kunagistes esindussaalides eksponeeritakse kahe Narva hiilgeaja säravamaid hetki koos rootsiaegse paberist linnamaketi ning erilahendusena valminud filmiprogrammiga. Aastad 1684 ja 1984 avalduvad näitusel haruldaste eksponaatide, värskete seoste ning põnevate (taas)kohtumistena. Tuleviku Narva eeldab ja ootab külastajatelt aktiivset kaasamõtlemist. Selleks on näitusel palju eripalgelisi teemapüstitusi, mille üle ise, pere või sõpradega aktiivselt kaasa mõelda ja tuleviku Narva heaks midagi kasulikku ära teha.
Endisaegne tähesära ja kadunud aegade igatsemine ei aita Narvat. Küll aga saame sellest kogemusest tuleviku jaoks õppida. Narva vajab tulevikku rohkem kui minevikku!
Näitus asub Narva endise mööblivabriku administratiivhoone kolmandal korrusel aadressil Albert-August Tiimanni 1.
Kuraator: Mairo Rääsk (OÜ BLUERAY)
Kunstnik: Maarja Meeru (teater Vanemuine)
Maketi autor: Fjodor Šantšõn
Näituse meeskond: Ivo Posti ja Denis Jatsenko
Kontakt:
Endise Narva mööblikombinaadi kolmas korrus
Albert-August Tiimanni 1, 21004 Narva
info@narvamuuseum.ee
tel (+372) 359 9230
Ekskursioonid "Narova: kuulus mööblikombinaat ja Vana-Narva makett" toimuvad ainult ettetellimisel.
Hinnad ja tellimine