Laekad

Ammustest aegadest on ilusad ja pilkupüüdvad laekad meile oma mitmekesisusega rõõmu pakkunud. Need kaunistavad meie kodu ning neis saab hoida juveele või erinevat pudi-padi.

Narva Muuseumi kogus on hoiul üle 70 laeka Lavretsovide kogust, kes kogusid lisaks kujutavale kunstile ka tarbekunsti esemeid.

Tähelepanu äratab Poola kuninga kujutisega laegas. See on tähelepanuväärne oma ebatavalise temaatika poolest, sest jäljendab Stefan Bátory hauatahvlit, mis asub Krakówis Waweli katedraalis, Poola monarhide matmispaigas. Väike ristkülikukujuline tsingist laegas toetub lõvi käppade kujulistele jalgadele. Laeka kaanel on krooni kandev, paraadturvises poollamavas asendis kuningas, kes hoiab käes kuningavõimu sümboleid – valitsuskeppi ja riigiõuna.

Reljeefse kuninga kujutisega laekaid toodeti Karol Minter’ Varssavi metalli- ja lakitoodete vabrikus 19. sajandi keskel. Vabrik tootis umbes 20 liiki laekaid, mis kujutasid Poola valitsejate hauakambreid. Sellistest laegastest said peened suveniirid ja taskukohased mälestusesemed. Oma patriootliku temaatikaga edendasid need huvi isamaa ajaloo vastu.

Stefan Bátory oli Poola-Leedu valitseja aastatel 1576–1585. Ta osales 1558.–1583. aastal Liivi sõjas. Monarh oli Ivan Julma vastane ning sõdis Vene vägede vastu küllaltki edukalt. 11. juunil 1584. aastal andis Poola kuningas Valgale (varasemalt Walk) linnaõigused. 2002. aastal paigaldati Stefan Bátory mälestuseks Valga linna mälestusmärk kuninga kujutise ja pühendusega.

18.11.2023