09.06.2021 17:00 - 31.01.2026 18:00 / Narva Muuseumi Kunstigalerii

Sündmuse ülevaade

Alates Narva Muuseumi Kunstigaleriis on avatud muuseumi kunstikogu põhjal kureeritud püsinäitus “Elu või karma? Narva lood”. Eksponeeritakse ligi 200 teost barokk-ajast tänapäevani ning hulgaliselt materjali muuseumi foto- ja tekstiilikogust.

Narva Muuseumi Kunstigalerii püsiekspositsiooni “Elu või karma? Narva lood” eesmärk on näidata võimalikult ulatuslikult meie rikkalikku kunstikogu. Narvast rääkiva poplaulu refrääni parafraseeriv pealkiri “Elu või karma?” on küsimus, mida näituse kuraator on selle koostamise protsessi ajal peas kandnud. Kuidas on võimalik, et meie ligi 1700 teost hõlmavas kollektsioonis leidub sedavõrd palju eriilmelisi teoseid? Kas see on juhuslik kokkusattumus, nagu elus ikka asjad lihtsalt “juhtuvad”? Või on selle taga Narva linnaametnike ja muuseumitöötajate keerulistel aegadel tehtud õiged valikud ja otsused?

Erinevalt harjumuspärasest ei leia saalidest kronoloogilist ja šedöövrite kaudu esitatud kunstiloo väljapanekut. Ekspositsiooni keskmes on kunstiteosed kui inimloomuse avaldumisvormid. Te ei vaata ainult meistriteoseid, vaid ka ideede, emotsioonide, mälestuste, uskumuste ja ambitsioonide kunstilisi väljendusi. Võrdväärseina eksponeeritakse külg külje kõrval originaale ja koopiaid, elitaarset ja argist, taskukohast ja hindamatut, meisterlikku ja asjaarmastajalikku, kõrget ja madalat kunsti. Väljapanekut vaadates hakkavad hargnema Narvaga seotud põnevad lood ja teemad.

Tähtis on mõista, et tippteoste kõrval kujundavad arusaama maailmast paljud visuaalkultuuri praktikad. Professionaalne kunst on vaid piisake tohutus kujutiste meres. Eksponeeritud materjali võib suhtuda kui visuaalse vormi võtnud loovusesse, mille taga on nii autorite motiivid, loomistingimused, sotsiaalne tellimus kui ka poliitiline ja ajalooline kontekst. Isegi siis, kui me teose autorit ei tea, pole teos väärtusetu. Ka koopia, plakat või tuhandetes meetrites tiražeeritud kangas on sündinud kindlal põhjusel. Iga teose taga on visuaalsed valikud, esteetilised normid ja poliitilised tõekspidamised.

Püsiekspositsioon „Elu või karma? Narva lood” jääb Narva Muuseumi kunstigaleriis avatuks 2026. aastani.

Näituse toimkond:
Kuraator: Rael Artel
Graafiline disain: Jaan Evart
Ekspositsiooni kujundus: Tõnu Narro, Rael Artel

Konsultandid: Tiina Abel, Kai Lobjakas, Irina Koževina, Aleksandra Murre, Anneli Porri, Jelizaveta Pratkunas, Galina Smirnova, Elnara Taidre, Olga Tjurina, Madis Tuuder

Ekspositsiooni teostus: Artsmart OÜ, Blueray OÜ, Dekoraator OÜ, Elcomnet OÜ, Järsi OÜ, Kristan OÜ, Räsa OÜ, Ordermen OÜ ja Deniss Zimin

Ekspositsiooniga kaasneb põhjalik kataloog kolmes keeles, mille koostas Rael Artel, toimetas Tiina Abel. Tekstide autorid Anu Allikvee, Rael Artel, Elena Howarth, Kai Lobjakas, Tiina-Mall Kreem, Kristiina Tiideberg, Elnara Taidre.

Ekspositsiooniga kaasneb audiogiid kolmes keeles, mille tehnilise lahenduse teostas Blueray OÜ.

Ekspositsiooniga kaasnevad haridusprogrammid kõigile kooliastmetele, need töötas välja Dmitri Nedopjokin.

Püsiekspositsiooni valmimist toetasid Eesti Kultuurkapital ja Muinsuskaitseamet.