Reedel, 30. aprillil, Rahvusvahelisel Jazzi Päeval, toimub Eesti-Vene piiril Narvas ja Ivangorodis unikaalne kontsert. Kahe riigi tuntumad jazz-muusikud – Jaak Sooäär ja Aleksei Kruglov – mängivad mõlemal pool piiri Narva jõe kallastel.

Üritus algab kell 15.00. Eesti poolel on kontserdipaigaks Narva linnuse kagunurgas asuv poolbastion Spes ja Vene poolel Ivangorodi kindluse Kaevutorni vaateplatvorm. Esinemine salvestatakse. Kontsert on tasuta. Parim kuulamis- ja vaatamiskoht on Narva jõepromenaad ja Joaorg, kus paistavad mõlemad esinemispaigad ja esinejad. Kontserdi kuulamisel Joaorus tuleb arvestada kehtivate tervisekaitse reeglitega.

Muusikute kohtumine Narva jõe kallastel sümboliseerib seda, et isegi pandeemia tingimustes, millal füüsiline liikumine riikide vahel on peaaegu võimatu, inimeste vahel piire pole. Esinejate duo ületab kõiki takistusi ja kõlav muusika ühendab. Sümboolne on ka see, et üritus leiab aset Rahvusvahelisel Jazzi Päeval, sest eesti ja vene jazz-muusikute koostöö on läbi aegade olnud väga aktiivne. Kavas on Sooääre ja Kruglovi teosed, samuti kompositsioonid nende kvarteti programmidest, muuhulgas ka improvisatsioonid klassika ja Georg Otsa repertuaari teemadel.

Aleksei Kruglov ja Jaak Sooäär teevad koostööd alates 2007. aastast. Aleksei on Venemaal tuntud saksofonist, helilooja, režissöör, luuletaja, näitleja, grupi «Kruglõi Band» juht, festivali Leo Records korraldaja. Jaak on kitarrist, helilooja, Eesti Jazzliidu asutaja, EMTA professor. Mõlemad muusikud on saanud hulgaliselt auhindu ja osalenud mitmetel rahvusvahelistel festivalidel, esinenud paljudes riikides väga erinevate kavade ja koosseisudega.

Aleksei Kruglovi ja Jaak Sooääre ühised projektid – see on nende muusika ja klassika jazzis (Tšaikovski, Bach jt), samuti XX sajandi autorite teosed (Sviridov, Võssotski, Tsoi, Kozlov). Muusikute ühisalbumid on ilmunud sellistes plaadifirmades nagu Leo Records, SoLyd Records, ArtBeat Music, Fancymusic.

Muusikud on edukalt esinenud nii Eestis kui Venemaal, andnud konserte USA-s, Suurbritannias, Austrias, Prantsusmaal, Soomes, Hiinas. Nende kvarteti album «Sea Colours» (Solyd Records) võitis «Aasta avastus» nominatsiooni ajakirjas “Jazzthetik” aastal 2012. Album «Mogutshaja kutshka» (ArtBeat) sai teise koha AP Reviews edetabelis aastal 2015. Album «Tšaikovski» sai kolmanda koha nominatsioonis «Parim album» aastal 2020 ajakirja InRock küsitluses.

Eelmise aasta novembris oli Kruglovi-Sooääre kvartett, mille teised liikmed on Tanel Ruben ja Mihkel Mälgand, telesaate «Klub Shabolovka, 37» külalisteks. Saade on telekanal «Kultura» eetris ja seda vaatab mitu miljonit inimest üle terve Venemaa. Aastal 2020 sai Aleksei Kruglov Välisministeeriumi rahvadiplomaatia tänukirja pikaajalise ja tulemusrikka koostöö eest Eesti muusikutega.

Üritust „Piirideta muusika“ toetab Eesti Vabariigi saatkond Moskvas.

19.04.2021