08.01.2022 18:30 / Narva linnus

Sündmuse ülevaade

Laupäeval, 8. jaanuaril kell 18.30 kutsume kõiki pere ja sõpradega Narva linnusesse, kus folklooriansambel Suprjadki esitab vene traditsioonidel põhineva kombetalitusliku etteaste „Talisted“.

Talisted, see on kaks nädalat täis rõõmu, nalja, lusti, nõidust ja müstikat. Sel ajal kaetakse oma majapidamises jõuka tuleviku kindlustamiseks rikkalikud pidulauad, ennustatakse esivanemate vaimude abil oma tulevikku ning oodatakse häid soove toovate koljadkade lauljaid ja vallatute santide saabumist.

Narva Muuseumi folklooriansambel Suprjadki talistepühade-teemalise etteaste käigus saavad külalised nukuetendust vaadates osa jõulumüsteeriumist. Lisaks osaletakse pühadeaegses kombetalituses koljaada, mis seisneb pidulikus ringkäigus mööda külahoove eesmärgiga soovida pererahvale õnne, rikkust, lasterohkust ja head saaki. Koljadkade lauljaid peeti pühadeks külalisteks, keda oodati igas majapidamises kannatamatult. Heade soovide eest said nad pererahvalt vastutasuks rituaalse preemia, näiteks leiba, vilja, liha, vorsti, küpsiseid või raha.

Tihti saatsid koljadkade lauljaid sandid, kes võisid teha ulakusi või esitada naljakaid etteasteid. Sante peeti ka teispoolsuse esindajateks, millele viitasid nende pahupidi pööratud karusnahksed kasukad ja loomade maskid (karu, kits, kurg jt). Pererahvas kostitas neidki etteastete eest.

Pealtvaatajad saavad mängida rahvuslikke talistemänge ning osaleda vanaaegsel tuleviku ennustamisel, mille käigus saavad teada oma järgmise aasta saatuse.

Talisted - eetiliste keeldude kadumise periood, „äraspidi olemise“ aeg.
Святки (sõnast „святьё“) - surnud esivanemate hinged.

Piletid eelmüügis SIIN.

Täispilet: 5 € / in
Sooduspilet*: 3 € / in

* Sooduspilet:
• lapsed vanusega kuni 18 a.
• kooliõpilased (õpilaspileti või ISIC-õpilaskaardi esitamisel)
• üliõpilased (üliõpilaspileti või ISIC-üliõpilaskaardi esitamisel)
• õpetajad (töötõendi või ITIC-õpetajakaardi esitamisel)
• seeniorid (pensionitunnistuse esitamisel)
• EV ajateenijad (sõjaväepileti esitamisel)

NB! Seoses uute piirangutega COVID-19 leviku tõkestamiseks on alates 1. novembrist 2021 Narva muuseumi filiaalide külastajad alates 18. eluaastast kohustatud esitama COVID tõendi vaktsineerituse või läbipõdemise kohta. Tõendi peavad esitama ka lapsed vanuses 12 aastat ja 3 kuud kuni 17 aastat, kes võivad lisaks vaktsineerituse või läbipõdemise tõendamisele esitada ka testitõendi.

COVID tõend kehtib koos isikut tõendava dokumendiga.

Maski peavad kandma kõik 12-aastased ja vanemad külastajad.