22.09.2018 - 31.12.2019 / Kunstigalerii

Sündmuse ülevaade

Narva Muuseumi Kunstigalerii näitusel „Lavretsovide kollektsioon“ on väljas teosed Narva kultuurielus 19. ja 20. sajandi vahetusel olulist rolli mänginud metseenide Sergei ja Glafira Lavretsovi rikkalikust kogust, mis on aluseks ka Narva Muuseumi kunstikollektsioonile.

Lavretsovid osalesid aktiivselt Narva ühiskondlikus ja seltsielus. Peterburis sündinud Sergei Lavretsov (1825-1906) oli Narva viinavabriku omanik, kes osales hooldekodu ja haigla ehitamises ning rajas omal algatusel ja kapitalil ambulatooriumi ja sünnitusmaja. Veel suurem oli tema panus Narva kultuurielus – peale osalemise kultuuriseltside tegevuses ja rahastamises tegeles ta abikaasa Glafiraga (1851-1913) kollektsioneerimisega ning nende kodus aadressil Rüütli 104 asunud märkimisväärses kollektsioonis oli kokku üle 8000 eseme: kujutavat ja tarbekunsti, ajaloolisi esemeid, looduslooline ja etnograafiline kogu jne. 1902. aastal koostas Sergei Lavretsov testamendi, mille järgi pidi mõlema abikaasa surma järel minema kogu ja maja Narva linnale avaliku muuseumi rajamiseks, lisaks veel 25 000 rubla suurune kapital selle majandamiseks. Pärast Glafira surma avatigi Lavretsovide nimeline muuseum 1913. aastal. 

Teises maailmasõjas hävis või jäi kadunuks mitmeid muuseumi eksponaate. Kannatada said ka hooned, mis hiljem lammutati. Leningradis ja mitmel pool Eestis sõja ajal hoitud kollektsiooni hakati Narva tagastama 1950. aastatel. 1991. aastal avati Gloria bastionile ehitatud vanas magasiaidas Lavretsovide kunstikollektsiooni põhjal Narva Muuseumi Kunstigalerii, mis polnud üksnes neutraalne näitusepaik, vaid kujunes tollase juhataja Karin Taidre eestvedamisel Narva kunstielu keskseks kohaks.

Narva Muuseumi Kunstigalerii näitus „Lavretsovide kollektsioon“ annab läbilõike sellest huvitavast ja eriilmelisest kogust, kus on esindatud tuntud Eesti, Vene ja Lääne-Euroopa kunstnike tööd.

INFO: tel. 359 9230, e-mail info@narvamuuseum.ee