18.06.2021 - 19.09.2021 / Kunstigalerii

Sündmuse ülevaade

Narva Muuseumi Kunstigaleriis on 18. juunist 19. septembrini avatud Boriss Uvarovi (1946–2020) isikunäitus „Valge joone vaatlus“, mis tutvustab tuntud Narva ja Ida-Virumaa ühe juhtiva maalikunstniku loomingut Narva Muuseumi, Eesti Kunstmuuseumi ja kunstniku perekonna kogudest. Uvarovi 75. sünnipäevale pühendatud väljapanek koondab Uvarovi maaliteoseid, joonistusi ja tekstiilinäidiseid, samuti tema loomingule pühendatud fotomaterjale.

Alates 1980. aastast mängis Uvarov olulist rolli Narva kunstielus. Tema mõju paljude Narva maalikunstnike loomingulisele arengule on raske üle hinnata. Uvarovi julge ja väljendusrikas maalilooming on alati leidnud elavat retseptsiooni näitustel. 1992.–2007. aastatel õpetas Uvarov Narva Kunstikoolis, jagades heldelt maalikunsti saladusi. Rahvusvaheliste näituste ning vabariigi, regiooni või linna tasandil toimunud väljapanekutel osalejana ning Eesti Maalikunstnike Liidu ja teiste loomeühenduste liikmena osales Uvarov oma loominguga väärikalt mitte ainult Narva, vaid ka vabariigi kunstielus.

Uvarovi maalide aines oli alati resonantsis oma ajaga, puudutades tänapäeva aktuaalsemaid küsimusi. Loomult uudishimuliku inimesena innustus Uvarov nii vestluskaaslasest (portree) ja maastikumotiivist, eseme vormide ja värvide dialoogist (vaikelu) kui ka dekoratiivse kompositsiooni värviniredes kumavast kujundist. Seetõttu leiab iga näituse külastaja midagi huvitavat enda jaoks: eksponeeritakse teoste valikut alates „maagilisest realismist“ vabade kompositsioonideni, mida eristab teostuse meisterlikkus ja isikupära.

„Maalimine oli kunstniku jaoks alati rõõmuallikaks ja tema eksistentsi sisuks,“ kommenteerib Uvarovi loomingut näituse kuraator Karin Taidre. „Tajudes maailma maalilise keskkonnana, maalis Uvarov mitmekihiliselt, kus alumiste kihtide värvilaigud kumavad läbi ülemiste kihtide, toetades nende eludünaamikat sissetoovate energiliste pintslilöökide rütmi. Tuues esile tähenduslikumad detailid, lõi ta antud teemal vaba dekoratiivse improvisatsiooni. Uvarovi värvilaikudest ja joontest oskuslikult vormitud maalikude annab edasi tõelist poeetilist tunnetust ja siiraid emotsioone, avades ka olemise sügavat mõtet.“

Näituse kuraator on Karin Taidre.

Näitus „Valge joone vaatlus“ jääb Narva Muuseumi Kunstigaleriis avatuks kuni 19.09.2021.