10.03.2023 11:00 - 30.07.2023 18:00 / Narva muuseumi Kunstigalerii

Sündmuse ülevaade

Märtsis esitleb Narva Muuseumi Kunstigalerii Itaalia skulptori Raffaele Mondazzi (1953–2019) töid.

Tema nimi paistab tänapäeva säravamate Itaalia kunstnike plejaadi seast eriliselt silma. Skulptor punus oma loomingus ühte kaks vastandit – klassitsismi ja modernismi. Eelistades traditsioonilisi materjale, eelkõige marmorit, pöördus skulptor inimese olemuse ja päritolu mõistmiseks korduvalt antiikkultuuri targa keele poole. Mondazzi skulptuurid on tänapäeva näide idee püsivusest kontseptsioonist kunstiteoseks.

Raffaele Mondazzi lõpetas Albertina Kaunite Kunstide Akadeemia Torinos, tegeles antiiksete skulptuuride restaureerimisega iidses Hierapolises (Türgi) ning Istanbuli ja Izmiri arheoloogiamuuseumides.

Klassikalise skulptuuri kujud on tema loomingus ümber mõtestatud ning toodud vaataja ette võtmes, mis erineb antiiksest tõlgendusest. Mondazzi tööde peategelased ei ole pelgalt arhetüüpsed kangelased või vaatajale tuttavad müütilised olendid, vaid mitmetahulised keerulised kujud, mis avavad kangelasele omase vastandlikkuse. Läbi oma tööde mõtiskleb kunstnik hea ja kurja, valguse ja pimeduse ning armastuse ja vihkamise omavahelise tasakaalu üle.

Raffaele Mondazzi elu oli kahjuks liiga lühike selleks, et väljendada kõike soovitut, kuid see oli sisutihe ja täielikult kunstile pühendatud.

Oma alma mater’i kunstiprofessorina kasvatas Raffaele Mondazzi üles terve põlvkonna kunstnikke, kes tema sõnutsi: „Räägivad oma teoste kaudu minust palju paremini elu ilust ja valust, armastuse ihast ja hirmust, surma kartusest ja ootusest“.

Näitus „Müüdid ja kangelased“ räägib hea ja kurja vastandumisest ning demonstreerib meile antiigi võlu sarnaselt vanadele Ateena meistritele, kuid interpreteerituna ja täiendatuna karmide joontega, mis annavad edasi mateeria kannatusi meistri kätes. Oma teistes töödes ei ole Mondazzi materjalide kasutamisel nii robustne – tundub, et ta peaaegu naaseb Michelangelo või Canova koolkonda, tema skulptuurid omandavad viimistletud ja voolava vormi, luues suhteid ajatu ilu ja range suursugususe vahel.

Kutsume teid tutvuma Raffaele Mondazzi „Müütide ja kangelastega“ Narva Muuseumi Kunstigaleriis. Itaalia skulptori tööde näitus avatakse külastamiseks 10. märtsil.

Näituse kuraator: Enzo Fornaro

Koordinaator: Maaja Gundjajeva

Graafiline disain: Niina Kortšagina

Montaaž: Vassili Bandurin, Konstantin Zakhodyaev, Dmitri Yurkov, Deniss Zimin