18.05.2022 18:00 / Narva linnus

Sündmuse ülevaade

„Õigeuskliku kiriku sakraalne ruum“ on Narva Muuseumi avatud lektooriumi sarja „Sakraalne kunst“ esimene loeng.

Loengus tutvume sakraalsuse määratlustega, õigeuskliku kiriku sisemise ruumi eripärade ja selle loomise vahenditega. Räägime terminite hierotoopia ja hierofaania, sanctus ja saccer ning altari- ja laemaalide vastastikusest seosest. Saame teada, kuidas üksikud ehitised aja jooksul ikonograafilisteks sümboliteks kujunesid. Loeng on filosoofilist ja kultuuripoliitilist laadi ning tutvustab õigeusu pühakoja loomise aluspõhimõtteid.

Lektoriks on Narva Muuseumi teadur Julia Hlõstun. Julia on aastaid tegelenud 20. sajandi lõpus ja 21. sajandi alguses ehitatud Ukraina õigeusu kirikute pildiprogrammide uurimisega ning ta on paljude teadusartiklite autor. Julia on pärit Ukrainast. Märtsi algusest võeti Julia Hlõstun tööle Narva Muuseumisse ning tänu tema teadmistele ja kitsale teaduslikule spetsialiseerumisele saame nüüd avada linna sakraalkultuuri seni uurimata tahke.

Loeng toimub vene keeles.

Piletid saadaval eelmüügis.

Loeng „Õigeuskliku kiriku sakraalne ruum“ kuulub loengusarja „Sakraalne kunst“, mis koosneb viiest loengust ning pakub huvi kõigile, kes soovivad lähemalt tutvuda kirikukunsti, monumentaalmaali ja idakristliku maailmapildiga, mis avaneb nii ikoonimaalikunstis kui õigeusu kirikute pildiprogrammides. Loengutes räägime pühakoja organiseerimise põhimõtetest ning õpime mõistma sakraalsete sümbolite iidset keelt. Vaatleme tähelepanelikult Narva õigeusu kirikuid kaunistavaid maalinguid ning teeme mitmeid hämmastavaid avastusi.

Loengud toimuvad 18.05-15.06.2022 kolmapäeviti kell 18:00 paralleelselt Narva Muuseumi loengusaalis ja Zoom keskkonnas. Loengud toimuvad vene keeles.

OSTA LOENGUSARJA ABONEMENT SIIN.

Viiest loengust koosnev sari valmistab rõõmu nii kunsti austajatele kui professionaalsetele giididele.

INFO: tel. +372 359 9230
info@narvamuuseum.ee