25.05.2022 18:00 / Narva linnus

Sündmuse ülevaade

Loeng „Õigeusu kiriku pildiprogramm kui võti idakristliku maailmapildi mõistmiseks“ on Narva Muuseumi avatud lektooriumi sarja „Sakraalne kunst“ teine loeng.

Loengus tutvume kirikumaalingu struktuuri tõlgenduse ja peamiste selle loomist mõjutavate faktoritega. Kirikumaaling on ikoonide kõrval üks olulisemaid pühakoja kaunistamise meetodeid, kuid selle otstarve erineb ikoonide omast märgatavalt. Ikoon allub teatud kujutamise reeglitele ning see on autonoomne (ei ole seotud kindla kohaga), kirikumaaling aga kujutab endast vastastikuses seoses olevate süžeede kogumit, mis avab end pühakojas edasi liikudes. Näitena käsitletakse Narva Jumalaema Narva pühakuju kiriku pildiprogrammi.

Lektoriks on Narva Muuseumi teadur Julia Hlõstun. Julia on aastaid tegelenud 20. sajandi lõpus ja 21. sajandi alguses ehitatud Ukraina õigeusu kirikute pildiprogrammide uurimisega ning ta on paljude teadusartiklite autor. Julia on pärit Ukrainast. Märtsi algusest võeti Julia Hlõstun tööle Narva Muuseumisse ning tänu tema teadmistele ja kitsale teaduslikule spetsialiseerumisele saame nüüd avada linna sakraalkultuuri seni uurimata tahke.

Loeng toimub vene keeles.

Piletid saadaval eelmüügis.

Loeng „Õigeusu kiriku pildiprogramm kui võti idakristliku maailmapildi mõistmiseks“ kuulub loengusarja „Sakraalne kunst“, mis koosneb viiest loengust ning pakub huvi kõigile, kes soovivad lähemalt tutvuda kirikukunsti, monumentaalmaali ja idakristliku maailmapildiga, mis avaneb nii ikoonimaalikunstis kui õigeusu kirikute pildiprogrammides. Loengutes räägime pühakoja organiseerimise põhimõtetest ning õpime mõistma sakraalsete sümbolite iidset keelt. Vaatleme tähelepanelikult Narva õigeusu kirikuid kaunistavaid maalinguid ning teeme mitmeid hämmastavaid avastusi.

Loengud toimuvad 18.05-15.06.2022 kolmapäeviti kell 18:00 paralleelselt Narva Muuseumi loengusaalis ja Zoom keskkonnas. Loengud toimuvad vene keeles.

OSTA LOENGUSARJA ABONEMENT SIIN.

Viiest loengust koosnev sari valmistab rõõmu nii kunsti austajatele kui professionaalsetele giididele.

INFO: tel. +372 359 9230
info@narvamuuseum.ee