08.10.2020 - 31.05.2022 / Narva linnus

Sündmuse ülevaade

Narva linnuses on avatud Narva Muuseumi näitus „Narva aeg“, mis annab külastajale kordumatu võimaluse tutvuda viimase paari sajandi jooksul Narvas kasutusel olnud kellade ajalooga.

Kell on tänapäeval asendamatu tarbeese, milleta on igapäevaelu raske ette kujutada. Aga millal võeti kasutusele Narva kuulsamad kellad? Kuidas teavitati kellaajast Kreenholmi töölisi? Milline tähendus on kellal tänapäeval? Nendele ja paljudele teistele küsimustele vastab näitus „Narva aeg“, kus esmakordselt on välja pandud Narva Muuseumi kellade kollektsioon, mille kõige vanemad eksponaadid pärinevad 18. sajandist ja kõige uuemad on juba tänapäevased.

Näitusel on lisaks Narva Muuseumi kogudesse kuuluvatele ajanäitajatele esitletud ka muud kelladega seonduvad materjalid – nii Narva hoonete interjööride kui ka linnaruumi vaated, millel on jäädvustatud ajanäitajad kui linnaelanike igapäevaelu lahutamatud esemed.

Näitusel on välja pandud kellad muuseumi kogudest ja eraisikutelt. Näituse vanimad kellad pärinevad 18. sajandi teisest poolest ja kõige uuemad 21. sajandi algusest, suurim osa kelladest kuulub siiski 20. sajandisse. Mõned eksponaadid on säilinud Teise maailmasõja eelsest perioodist, teised sattusid näitusele erinevate inimeste isiklike asjade hulgast, mõndagi on ostetud ka antikvariaatidest.

Näitus on Narva linnuse torni 3. korrusel avatud 8. oktoobrist 2020 kuni 31. maini 2022.

Näituse meeskond:

Kuraatorid: Jaroslavna Nazarova, Denis Jatsenko

Kujundaja: Natalia Furman

Keeletoimetaja: Evi Žukova, Svetlana Andrejeva, Galina Smirnova, Tanel Murre

Tõlked: Kalev Gustav Keert

Meeskond: Galina Smirnova, Marina Kuvaitseva, Irina Solodova, Irina Koževina, Aili Vester

Kasutatud kogud:

Narva Muuseum, Rahvusarhiiv ja erakogud. 

Täname:

Vant OÜ, Narva Linnaarhiiv, Madis Tuuder, Svetlana Tamm, GULLIVER OÜ.