02.10.2019 - 02.01.2020 / Narva linnus

Sündmuse ülevaade

Narva linnuses on avatud Saaremaa Muuseumi näitus "Mässu kaudu vabasse riiki".

Näitus tutvustab 1919. aasta veebruaris Eesti Vabadussõja (1918–20) tagalas puhkenud traagilise Saaremaa mässu ajalugu. See vastuoluline sündmus on kõige rohkem mõjutanud Eesti Vabariigi algusaega Muhu- ja Saaremaal, millest tänavu möödub 100 aastat.

Näitusel saab näha kangale trükitud lühilugusid mässu tagamaadest kuni selle mahasurumiseni, värvikamatest seikadest ja teemaga seotud olulisematest isikutest koos fotodega, mis pärinevad peamiselt SA Saaremaa Muuseumi, Rahvusarhiivi ja erakollektsionäär Rein Saksakulmu fotokogudest. Omapärase kontseptsiooniga näitust täiendavad ajastutruud riideesemed, mis pärinevad Siiri Heinmaa ja MS Vintage kogudest.

Näitus avati esmakordselt 15. veebruaril 2019 Kuressaare Linnateatris, pakkudes visuaalset tuge teatrimajas aset leidnud SA Saaremaa Muuseumi (Piret Hiie-Kivi) korraldatud samateemalisele ajalookonverentsile, mis tõi teatrimajja kokku ligi 160 mässuhuvilist. Samuti oli näitus heaks täienduseks märtsikuus Kuressaare teatris esietendunud Saaremaa mässu käsitlevale uuslavastusele „Tasa, vaikselt sõudvad pilved…“ (Urmas Lennuk – Raivo Trass).

Näituse kuraator on SA Saaremaa Muuseumi kuraator-koguhoidja Piret Hiie-Kivi ja näituse kontseptsioon valmis Eesti Kunstiakadeemia ekspositsioonidisaini kursuse raames, kus tudengite juhendaja oli disainiõppejõud Haiko Kilkson ning näituse teostas STEAM Exhibitions OÜ.

Näitus on lülitatud Eesti Vabariik 100 sündmuste programmi.