PÕHJAÕUE TÖÖKOJAD

PÕHJAÕUE TÖÖKOJAD

SEPIKODA

Põhjaõue sepikoja meistriks on Ivar Feldmann, kes on sepana töötanud juba üle 20 aasta. Ta on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli ning töötab seal ka sepatöö õpetajana. Ivar kuulub Eesti Seppade Ühendusse ja on korraldanud mitmeid näitusi ja rahvusvahelisi seppade üritusi. Tema tuntumaid töid on Tartu Turusilla tipus kõrguv 3,5 m kõrgune tuulelipp.
Põhjaõue sepikojas saab külastaja sepa abiga proovida lüüa ilunaela ning kaasa osta kõikvõimalikke sepiseid, alates ehetest kuni praktiliste majapidamisesemeteni.

PITSIKODA

Meie pitsikojas töötab pitsimeister Olga Kublitskaja koos MTÜ Narva käsitööklubi liikmetega, kes ühtlasi on tema õpilased. Olga on õppinud Vologda Kunstikutsekoolis ja Peterburi Tehnilises Ülikoolis. Alates 1990. aastast tegutseb ta pitsikudumise õpetajana. 2004. aastal võitis ta Eesti parima pitsikuduja tiitli. Olga on Eesti Käsitöö Liidu ja Rahvusvahelise Niplispitsi Organisatsiooni liige. Olga on osalenud vabariiklikel ja rahvusvahelistel pitsikudujate kongressidel Hollandis, Lätis, Belgias, Saksamaal, Tšehhis, Soomes, Prantsusmaal, Ungaris, Slovakias ja Horvaatias, kus ta on esinenud ka oma isikunäitustega ning läbi viinud õpitubasid. Koostöös Eesti Käsitöö Liiduga on ta korraldanud Eesti rahvusvahelisi pitsiseminare Tallinnas ja Narvas.
Pitsitöökojas on võimalik proovida kõlavöö tegemist, samuti meistri juhendamisel tutvuda niplispitsi tehnikaga. Võimalik on kaasa osta imekauneid niplispitsi tehnikas esemeid, alates pisikestest linikutest kuni sallide ja kleitideni välja.

KERAAMIKAKODA

Põhjaõue keraamik Olga Šelepova on lõpetanud Sankt Peterburgi Riikliku Paruni Stieglitzi Nimelise Kunstiakadeemia. Kauaaegse kunstiõpetajana väärtustab ta kõrgelt tööd väikeste keraamikahuvilistega. Olga eksperimenteerib väsimatult arhailiste põletusviiside ja traditsiooniliste tehnikatega. Tema töödes on lisaks suurepärasele käsitööoskusele ja loovusele näha ka tugevat seost keraamika ajalooga. Üheks näiteks on keraamikakojas Narva vanalinna arheoloogiliste leidude eeskujul valmistatav kraapen – kolmejalgne puust varre külge kinnitatav pott, mida ka XVII sajandi narvalased kasutasid roogade keetmiseks tuleasemel.
Põhjaõue keraamikakojas saab uudistada töötamist vanaaegsel potikedral ning uurida, milliseid saviesemeid kasutas uusaegne inimene tarbeks, iluks ja mängulustiks.

APOTHEKA

Apotheka ehk varauusaegne interpretatsioon apteegist alustas tegevust Põhjaõues 2009. aasta suvel, innustuseks Apotheka loomisele Põhjaõue oli linnuse territooriumile rajatav, nüüdseks valminud Linne aed. Põhjaõue apteekriks on Tanel Mazur, kes talvisel ajal tegutseb hoopis gümnaasiumi ajalooõpetajana ja ajakirjanikuna.
Apothekast võib leida ajastule vastavaid maitse ja ravimtaimi, segada endale apteekri juhendamisel sobiv maitseainesegu või teha hoopis sinepit.