PÕHJAÕUE TÖÖKOJAD

PÕHJAÕUE TÖÖKOJAD

SEPIKODA

Põhjaõue sepikoda on tõeline tugevate meeste tallermaa, kus kõike tuleb teha omaenese musklijõul. Noored mehed ajavad ääsid kuumaks ning nende käte all valmivad esemed algupärases tehnikas sepanaeltest suurte barokksepisteni välja. Töö kõliseb läbi päeva ja külastajatelgi on võimalus veidi madistada sepavasaraga.

KERAAMIKAKODA

Põhjaõue keraamikakojas saab kätt saviseks teha igaüks. Meister Olga on kõrgelt haritud ning kauaaegse kunstiõpetajana teab ja tunneb ta tööd väikeste keraamikahuvilistega. Olga katsetab väsimatult arhailiste põletusviiside ja traditsiooniliste tehnikatega ning töödes on lisaks suurepärasele käsitööoskusele ja loovusele näha ka tugevat seost keraamika ajalooga. Nii valmib tema potikedral Narva vanalinna arheoloogiliste leidude eeskujul kraapen – kolmejalgne puust varre külge kinnitatav pott, mida ka XVII sajandi Narva kokad kasutasid roogade keetmiseks tuleasemel.

APOTHEKA

Põhjaõues on üks koda, kuhu sisenedes tabab silmi kõigepealt hämarusevari ning seejärel hakkab nina tundma kõikvõimalike taimede lõhna. Siin tegutseb rohumees Tanel, kes on Apotheka ehk varauusaegse apteegi peremeheks. Tema ürdisalvest võib leida ajastule vastavaid maitse- ja ravimtaimi, segada endale sobiv maitseainesegu, soetada apteegimaiust või miks mitte väikese nõiarohukotikese. Leidub ka tõmmised ja tinktuure, mida sisseastujale pakutakse abina igasuguste keha- ja vaimuvaevuste vastu - tuleb vaid julgesti küsida.

NAHAKODA

Meistrid Katja ja Saša on perekondlik nahameistrite tandem, kelle osavate käte all valmivad keskaegsed koodeksid, taskud ja kotid, huvitavad pisiripatsid ning Eestis ainulaadsed nahast joogikannud. Meistrite käsitöövõtted pärinevad sajandite tagant ning kaup ei piirdu ainult laiema levikuga ajalooliste esemetega. Kuna meister Katja on vadja päritolu, siis leidub asjade hulgas vadja rahva traditsioonilist käsitööd ja ehteid, mida iga külastaja oma vaba voli kohaselt soetada saab. Ja kui on soovi veidi vadja vadistamist kuulata, siis antagu aga Katjale märku.

TEKSTIILIKODA

Tekstiilikoja perenaine Kristel on üle 20 aasta riietanud rahvatantsijaid ja -lauljaid Eesti rahvarõivastesse. Kui tema parasjagu kojas viibib, siis kajab kangastelgede kõlksumine ning peenema näputöö õrn sahin. Kootud, keerutatud, tikitud, õmmeldud, vilditud ja jumal-teab-mis-tehnikas-veel valminud esemeid saab panna selga ja põue, jalga ja pähe. Mõne lihtsama käsitöövõtte saab kohapeal äragi õppida. Ja kui külastajal on vaja loomaminuteid, siis tekstiilikojas pesitseb Põhjaõue koer Svamm, kelle patsutamine ja nunnutamine on täiesti soovitatav.