näitus „Elus! Eesti rahvapillide lugu“

Ürituse algus: 24.09.2018
Ürituse lõpp: 28.02.2019

Narva linnuse esimese korruse näitusesaalis on alates 24. septembrist avatud Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi näitus „Elus! Eesti rahvapillide lugu“. Brüsseli Muusikainstrumentide Muuseumis külastas seda näitust kaheksa kuu jooksul 92 000 inimest, nüüd saab rahvapillide näitust näha kodumaal.

Näitus heidab pilgu kõige olulisematele eesti rahvapillidele nii retrospektiivses kui ka tänapäevases võtmes. Visa hingega eestlased on siin maal elanud üle 10 000 aasta. Meie rahvapillide lugu on mõjutatud nii kohalikust loodusest kui ka meie naaberriikide – Soome, Rootsi, Venemaa – ning Euroopa kultuurist. Tulemuseks on eriline lugu rahvapillidest ning traditsioonist, mis on ELUS!

Vaatajatele on eksponeeritud sajandivanused rahvapillid Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi kogudest ning nendega kõrvuti Eesti rahvapillimeistrite spetsiaalselt näituseks valmistatud pillid.

Näituse kujundus põhineb loodusfotograaf Arne Aderi panoraamfotodel Eesti maastikest. Lisaks silma- ja kõrvailule annab näitus võimaluse käed-külge eksponaatidel rahvamuusiku ametit proovida – mängida torupilli, lõõtspilli ja kannelt.

Eesti Vabariik 100 raames koostatud näitus oli esmalt avatud Brüsseli Muusikainstrumentide Muuseumis 19. oktoobrist 2017 kuni 17. juunini 2018.

Näituse koostajad: Igor Tõnurist, Krista Sildoja, Tarmo Kivisilla, Raivo Sildoja, Risto Lehiste, Tanel Veeremaa. Kujundajad: Katri Haarde, Margit Argus (KAOS Arhitektid)

Näituse koostamist toetas Eesti Riigikantselei Eesti Vabariik 100 ja Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise rahvusvaheline programm.