"Vene näitus"

Ürituse algus: 26.09.2016
Ürituse lõpp: 27.11.2016

26. septembist on Narva Muuseumi Kunstigalerii esimesel korrusel avatud Vene muuseumi näitus, mis osaleb XIX Eesti muuseumide festivalil Narvas.

85 aastat tagasi, 29. aprillil 1931. aastal, alustas Tallinna Suurgildi hoone ruumides tööd esimene „Vene näitus“, mis toimus Eesti Vene Haridus- ja Heategevusühingute Liidu eeskoste all. Avamisel viibis Petseri piiskop Ioann ja riigipea esindaja kolonel L. K. Jakobsen. Hiljem tutvus ekspositsiooniga Eesti Vabariigi president Konstantin Päts. Näitusel esitleti nii Venemaalt pärit kui ka kohalike vene kunstnike töid.

Nüüd on võimalik näha tollase näituse osalejate töid, esindatud on G. Jegorov, A. Kalašnikov, A. Kaigorodov, A. Grinjev ning V. Aleksejev. Nagu ka tol korral on näituse ekspositsiooni alateemad pühendatud kirikuraamatutele ja ikoonidele ning haruldaste eksliibrisega varustatud raamatutele, mis pärinevad Tallinna ja Tartu raamatupoodidest. Viimased töötasid 1940. aastani ka raamatukogudena.

Еsmakordselt eksponeeritakse tollase teatriga seotuid materjale, mis pärinevad MTÜ Vene Muuseumi kogudest. Näiteks Jepinatjevi teatri fotosid grimeeritud näitlejatest ning Revali teatri näiteringi raamatukogust pärinevaid stsenaariumite kogumikke .

Vene Muuseumi näituse eesmärgiks on tutvustada tänapäeva publikule Eesti Vabariigi aegse venekeelse kogukonna kultuuri ning elulaadi. See näitus toodi esmakordselt publikuni käesoleva aasta mais Toompea lossis (Riigikogu hoones).