Raamatu „Narva-Jõesuu ― supelsaksad südames“ esitlus

Ürituse algus: 12.01.2017 17:00

Narva linnuses toimub 12. jaanuaril 2017 kell 17.00 Narva Muuseumi uue raamatu „Narva-Jõesuu supelsaksad südames“ esitlus.

Merekultuuriaasta lõpetuseks esitleb Narva Muuseum oma uut rohkete fotodega illustreeritud kolmkeelset väljannet Narva-Jõesuu kuurordist.

Läänemere ümbruse ilusate puhkekohtade hulgas on juba ammu tuntud Narva laht ja siinne mererand. Suvitajaid meelitavad maaliline Virumaa rannik, laiad ja madalad liivarannad ning osoonirikkad männimetsad. Kalurikülast kuurordi rajamise mõte kuulub kunagisele Narva linnapeale Adolph Hahnile. Tema soovitusel otsustas Narva linnavolikogu rentida maatüki Hungerburgi ja Šmetske küla vahel ning moodustati vabatahtlik kuurordi heakorrastuskomisjon.

Narva-Jõesuu asula planeering oli omas ajas novaatorlik, sest Inglismaal ja Saksamaal sai aedlinna idee laiema kõlapinna palju hiljem. Looduslikku keskkonda peaaegu muutmata rajati avarate kruntidega rohelusse uppuvaid villasid ja asula keskmesse jäeti looduslikud pargid.

19. sajandi lõpuks välja kujunenud raamidesse on Narva-Jõesuu üldjoontes jäänud tänaseni. Kuigi enamik 19. ja 20. sajandi ehituskunsti šedöövreid hävis Teise maailmasõja ajal või pärast seda, on tänavastruktuur peaaegu terviklikult säilinud. Asula planeeringus toimusid suuremad muutused nõukogude ajal, kui senist krundi- ja tänavastruktuuri eirates hakati rajama mitmekorruselisi sektsioonelamuid.

Raamatu koostajad Merike Ivask, Madis Tuuder ja Svetlana Andrejeva on 328 leheküljele mahutanud kuurortlinna kujunemisloo, suvituskultuuri ja supelsakste varju jääva elu, mida aitavad ilmestada üle 160 foto. Käesolev raamat sobib nii kuurordi külastajatele kingituseks kui ka kohalikele inimestele, et tundma õppida oma kodukoha ajalugu. Kindlasti on tegemist mahukaima teosega, mis seni kuurortlinnast ilmunud. Raamatu on kujundanud Tarmo Käärik.

Esitlusel on võimalik raamat soetada soodushinnaga!