Paastumaarjapäev 2019

Ürituse algus: 24.03.2019 13:00

Narva Muuseumi Kunstigalerii kutsub naisi pühapäeval, 24. märtsil kell 13:00 paastumaarjapäeva pühitsemiseks.

Paastumaarjapäev on ristiusu püha, mida tähistatakse Eesti rahvakalendris 25. märtsil. Paastumaarjapäeva teemaks on ingel Gabrieli ilmumine Neitsi Maarjale, et kuulutada Jeesuse sündimist. Sellest tuleb ka püha nimi. Paastumaarjapäeva, rahvasuus maarjapäeva, nimetakse ka punamaarjaks, kevade alguspäevaks, naistepühaks, kapsapeoks ja maagilise edu ligimeelitamise peoks.

Naistetöid sel päeval ei tehtud, neist paljude suhtes kehtisid töökeelud, mille rikkumine oleks tinginud ebameeldivusi, soovimatute putukate ja loomade sigimist ja tööde jätku kadumist. Maarjapäeva tunnuseks on olnud punajoomise tava, tänu millele saadi kogu aastaks õitsev välimus ja puna põskedele. See oli päev, mil abielunaised pidutsesid ja käisid kõrtsis. Nagu kõigil naistepühadel, nii pidid ka maarjapäeval naistepeole või selle lähedusse sattunud mehed naistele välja tegema. Külaskäikudel tõid mehed naistele puna või võtsid naised ise puna kaasa. Paastumaarjapäeva söögikombestikus on üks omapärasemaid kuivatatud soolakala söömise komme. On teateid, et sel päeval riietuti valgesse ja kanti valgeid rätikuid.

Narva Muuseumi Kunstigalerii ootab naisi, tüdrukuid, emasid-tütreid, sõbrannasid, õdesid, vanaemasid külvama paastumarjapäeva puhul ilu ja elu ning koos laulda ja mängida, teha võid, juua punajooki ja ennustada. Programmi juhib ansambel „Suprjadki“.

Üritus toimub eelregistreerimisel eesti ja vene keeles ja kestab umbes 2 tundi.

Pileti hind: 3 €

Üritusele registreerimine: 3599230, info@narvamuuseum.ee