Narva Muuseumi aastakonverents „Endised Narva vaalad — kindlus, kaubandus, tööstus“

Ürituse algus: 26.09.2017 10:00

Narva linnuses toimub 26. septembril 2017 kell 10.00 Narva Muuseumi aastakonverents „Endised Narva vaalad — kindlus, kaubandus, tööstus“

Narva ajalugu on täis tõususid ja mõõnasid, mille taga näeme kaitseobjekte, kaubandust või tööstust. Kui üks neist poliitilisel või majanduslikul põhjusel on tõusuteel, on ka linnaelu olnud tõusuteel. Sama kehtib ka mõõnadega. Käesoleva aasta konverents käsitlebki nn Narva kolme vaala, mis on oma ajastutel olnud hiiglaslikud, kuid aja möödudes kaotanud tähtsuse.

Hommikul alustame Eesti muuseumide festivali eriprogrammiga, kus kultuuriministeeriumi inimesed räägivad muuseumide infosüsteemi arengutest (Marju Niinemaa) ja mida muuseumite jaoks muudab uus muinsuskaitsereform (Tarvi Sits).

Pärast seda algav muusemi konverentsi esimene osa keskendub linnusele, linnale ja kaubandusele. Tutvustame uusi Narva linnuse idatiiva uuringute tulemusi (Villu Kadakas), seejärel vaatleme mõningaid linnuse garnisonielu tahke 1709. aasta sügisest 1710. aasta kevadeni (Aleksei Melnov) ning Narva kaupmeeste soove ja tegelikkust Peeter I ajal (Vadim Svjatkovski). Lisaks teeme ekskursi 1774. aasta Narva, millele aitab pilku heita Nathaniel Wraxalli reisiraamat (Katri Raik).

Konvenertsi teises osas räägime aga Narva tööstuse ajaloost. Esimene ettekanne räägib tänavu 160 aasta eest Kreenholmi manufaktuuri rajanud Ludwig Johann Knoop andest ja ärivaistust (Irina Solodova). Pärast Esimest maailmasõda seisis noore Eesti Vabariigi ees ühe tähtsama ülesandena üles ehitada sõjast räsitud põllumajandus ja tööstus, selles laines rajati ka Narva tekstiiliettevõte AS Vill, mille tegevust käsitletakse selle loomisest kuni hävimiseni (Maie Pihlamägi). Tekstiilitööstuse teemat laiendame Kreenholmi kangadisaini käsitleva ettekandega, kus analüüsitakse kunstnik Natalia Kapajeva 1970.–1980. aastate loomingut (Elena Howarth). Konverentsile paneb aga punkti ettekanne masinatehasest „Baltijets“ Narvas, mis loodi samale kohale, kus asusid varem AS Vill tootmishooned (Henry Kuningas ja Madis Tuuder).

Konverentsi lõpus toimub muuseumi toimetiste esitlus.

Tänavust konverentsi ja toimetisi rahastavad Narva Muuseum ja Eesti Kultuurkapital.

Konverentsil on eesti–vene–eesti sünkroontõlge

Kava

I

10.00‒11.00 Eesti muuseumide festivali eriprogramm

10.00 Marju Niinemaa

Muuseumide infosüsteemi ärianalüüsi ja tegevusplaani lühitutvustus

10.30 Tarvi Sits

Muinsuskaitsereform — mis muutub muuseumite jaoks

II

11.30 Villu Kadakas

Narva pealinnuse idatiiva ehitusloost

12.05 Aleksei Melnov

Teateid garnisoni argielust Narvas 1709. aasta sügisest 1710. aasta kevadeni

12.30 Vadim Svjatkovski

Narva kaupmeeste soovid ja tegelikkus Peeter I ajal

13.00 Katri Raik

Nathaniel Wraxalli Narva ja selle inimesed

III

13.45 Irina Solodova

Ludwig Johann Knoop — „Vene ja Eesti Rockefeller“

14.10 Maie Pihlamägi

Värvimistöökojast suurettevõtteks ― AS Vill (1921–1944)

14.35 Elena Howarth

Kreenholmi kangad: Natalia Kapajeva 1970.–1980. aastate looming

15.00 Henry Kuningas ja Madis Tuuder

Uraanist Jukuni: masinatehas „Baltijets“ Narvas