näitus „Tüüpilised indiviidid. Tartu grafiti ja tänavakunst 1994–2014”

Ürituse algus: 25.09.2015
Ürituse lõpp: 01.12.2015

Projekti raames kogutud materjal koondab videointervjuusid tänavakunsti ja grafiti praktiseerijatega ning linnaruumi uurijatega. Fotoarhiivis on keskendatud grafiti ja tänavakunsti rikastele paikadele Tartu linnas – esile on toodud Fortuuna skatepark, Lillemägi, Betoon, Vabaduse galerii, Magasini tänav.

Narva Muuseumis on varem eksponeeritud näitus üleval oma vähendatud kujul. Külastajatel on võimalik tutvuda fotoarhiivi, videointervjuude, grafiti kirjutaja Bachi isiklike esemete, Roman-Sten Tõnisso fotoseeria „Nimeta (Tartu tänavatel)”, Rauno Thomas Mossi maalide seeriast „Suletud Tartu” ning eesti-, inglisekeelne raamatuga „Tüüpilised indiviidid. Tartu grafiti ja tänavakunst 1994–2014”.

Antud projekti eesmärk on olnud vajadus luua erinevatest grafiti kirjutajatest ja tänavakunstnikest profiil – millal ja kuidas alustas loometegevust, millised on ambitsioonid, milliste motiividega töötab. Nende tegevuse tulemusena on Tartu saavutanud müütilise kuulsuse Eesti tänavakunsti pealinnana. Kutsudes neid tüüpilisteks indiviidideks, osutame viisidele, kuidas välismaiste eeskujude alusel kujundatakse kohalikku kultuuri, ühildades võõrad käitumisprintsiibid oma isiklike ambitsioonide ja eneseotsingutega. ujude alusel kujundatakse kohalikku kultuuri, ühildades võõrad käitumisprintsiibid ja eeskujud oma isiklike ambitsioonide ja eneseotsingutega. ujude alusel kujundatakse kohalikku kultuuri, ühildades võõrad käitumisprintsiibid ja eeskujud oma isiklike ambitsioonide ja eneseotsingutega. ujude alusel kujundatakse kohalikku kultuuri, ühildades võõrad käitumisprintsiibid ja eeskujud oma isiklike ambitsioonide ja eneseotsingutega.

Näituse kontseptuaalne kihistus põhineb videointervjuudel, kus Bach, Medley, Barthol Lo Mejor, MinaJaLydia, Edward von Lõngus mõtestavad oma praktikat läbi topeltidentiteedi. See on kui avalik saladus, „jõuluvana või kollektiivteadvuse ühislooming”, nagu tänavakunstnik Edward von Lõngus seda on sõnastanud.

Näituse toimkond:

Kuraator: Marika Agu