Näitus Mägesid ja orge luues

Ürituse algus: 08.02.2016
Ürituse lõpp: 27.03.2016

Narva linnuse torni viiendal korrusel on avatud näitus „Mägesid ja orge luues. Kindlustustööd Tallinnas Rootsi aja lõpus, 1680–1710“.

Rootsi võimu perioodil oli Tallinn üks olulisemaid kindlusi Läänemere kaldail. Näitus käsitleb kuulsa rootsi fortifikatsiooniinseneri Erik Dahlbergi projekti järgi Tallinnas enne Põhjasõda teostatud ulatuslikke kindlustustöid. Eksponeeritud on ajaloolisi linnakindlustusi puudutav pildimaterjal.

Mõningaid Tallinna vanalinna ümbruses leiduvaid pinnavorme kutsub rahvas „mägedeks“ või „orgudeks“. Hästituntud on Harju- ja Lindamägi ning Rannavärava mägi. Sageli ei mõelda, et tegemist on ajalooliste kindlusehitiste – Ingeri, Rootsi ning Skoone bastionidega. Võime ainult kujutleda, milline näeks välja Tallinna kesklinn, kui valminud oleks kõik Dahlbergi projektis ettenähtud 11 bastionit koos juurdekuuluvate väiksemate kindlustustega. Näitusel saab näha ka 19. saj. keskel lammutatud barokset Toomväravat nagu see on tuntud Rootsi Sõjaarhiivis säilinud ajalooliste jooniste kaudu.

Näituse kuraator on arheoloog Ragnar Nurk.

Näitus jääb avatuks kuni 27. märtsini 2016.