Näitus "458 miljonit aastat Eesti põlevkivi. 100 aastat kaevandamist"

Ürituse algus: 15.08.2016
Ürituse lõpp: 11.09.2016

Narva muuseumis on avatud põlevkivitööstusele pühendatud väljapanek

„Põlevkivi kaevandamine 100“ juubeliaastale pühendatud rändnäitus „458 miljonit aastat Eesti põlevkivi. 100 aastat kaevandamist“ on jõudnud Narva linnusesse. Eesti Energia ja Eesti Loodusmuuseumi ühistööna valminud ekspositsioon annab ülevaate põlevkivi tekkimisest, avastamisest, uurimisest, kaevandamisest ja töötlemisest. Näitus jääb Narva linnusesse avatuks 27. augustini.

Tänavu tähistatakse 100 aasta möödumist põlevkivi tööstusliku kaevandamise algusest, kuid põlevkivikihid ise pärinevad lausa 458 miljoni aasta tagusest ajast. Eesti Loodusmuuseumi ja Eesti Energia ühistööna sündinud väljapanek annab põlevkiviga seotud olulisematest teemadest põgusa ülevaate. Nüüd on näitus jõudnud kohaliku põlevkivitööstuse südamesse ehk Ida-Virumaale.

Näitus tutvustab põlevkivi tekkeprotsessi ning levikut, käsitleb seda, kuidas põlevkivi ja selle kasutamise võimalikkus Eestis avastati ning millal algas selle maavara põhjalikum uurimine. Lisaks tutvustab ekspositsioon põlevkivi kaevandamise ja töötlemise võimalusi ning seda, kuidas põlevkivi kaevandusalasid korrastatakse ja taaskasutatavateks muudetakse. Ühtlasi saab näitusel ülevaate, milliseid erinevaid otstarbeid on põlevkivitööstuse jääkidel, näiteks mullaparandajana või ehitusmaterjalide tootmise toorainena.