Narva Muuseumi aastakonverents „Ruum meie ümber“

Ürituse algus: 27.09.2016 10:00
Ürituse lõpp: 27.09.2016 16:00

Narva linnuses toimub 27. septembril 2016 kell 10.00 Narva Muuseumi aastakonverents „Ruum meie ümber“.

Arhitektid (varasemalt ehitusmeistrid) loovad ja on loonud keskkondi, mis on funktsionaalsed, turvalised ning ajastusse ja ümbritsevasse esteetiliselt sobituvad. Erinevate ajastute ruumid on paljuski erinevad, kuid nad on vastanud tollaste kasutajate vajadustele ja väärtustele. On teada, et ruumi olemus mõjutab selles viibivate inimeste enesetunnet ja käitumist, seetõttu on meid ümbritsev elukeskkond oluline ja see peab toetama inimeste tegevusi ja looma hea enesetunde.

Vaatamata sellele, et suur osa Narva linnaruumist on suhteliselt uus (nõukogudeaegne), siis Narva häälekamad elanikud on ruumi muutmise osas vägagi konservatiivsed. Maksab vaid meenutada Tartu Ülikooli Narva kolledži õppehoonet, Lossiparki või ka Joaoru puhkeala.

Tänavusel konverentsil käsitlemegi ruumide muutumist meie ümber. Hommikul alustame Eesti muuseumide festivali eriprogrammiga, kus käsitletakse uuenevaid ekspositsioone Narva ja Haapsalu linnustes ning Okupatsioonide muuseumis.

Pärastlõunal aga keskendume Narvale ja Ivangorodile. Alustame meditsiini ja meedikute arenguteedega 17. sajandil (Külli Kuusik), seejärel vaatleme tänasel päeval Narva ja Ivangorodi linnustes paiknevate mortiiride lugu (Ilja Davõdov) ning viimaste aastate muudatusi Ivangorodi linnuses (Irina Mironova). Konverentsi viimases osas teeb endine linna peaarhitekt Peeter Tambu intervjuu iseendaga, et analüüsida tehtut ja kuidas tehtu mõjutas Narva avalikku ruumi. Tänavusel konverentsil ei saa me mööda minna ka kohalikus meedias kirgi kütnud Narva linnuse arhitektuurivõistlusest. Kui avalikkuse huvi keskendus väheolulisele Kivisaali juurdeehitise fassaadile, siis arhitektuurivõistluse põhieesmärgiks oli konvendihoonest teha hästi funktsioneeriv, tänapäevane ja samas ajaloolist pärandit rõhutav ehitis. Arhitekt ja võistlusülesande koostaja Toomas Paaver annab ülevaate võistluse sihtidest ja tulemustest ning toob välja erilist huvi pakkuvad lahendused.

Konverentsi lõpus toimub muuseumi toimetiste esitlus ning huvilistele pakume võimalust külastada uuendamisele minevat Narva linnuse Idatiiba.

Tänavust konverentsi ja toimetisi rahastavad Narva Muuseum ja Eesti Kultuurkapital.

KAVA:

10.00‒11.30 Eesti muuseumide festivali eriprogramm

Uuenevad ekspositsioonid:

- Haapsalu linnus

- Narva linnus

- Okupatsioonide muuseum

12.00 Külli Kuusik

Narva meedikud 17. sajandi teisel poolel

12.25 Ilja Davõdov

Narva ja Ivangorodi linnuste mortiirid

12.55 Irina Mironova

Ivangorodi linnuse arendustöödest 2007‒2013

14.30 Peeter Tambu

Intervjuu endise linnaarhitektiga

15.00 Toomas Paaver

Tagasivaade Narva linnuse arhitektuurivõistlusele

Toimetiste esitlus ja ekskursioon uuenevasse Narva linnuse Idatiiba

NB! Konverentsil on eesti–vene–eesti sünkroontõlge

Sissepääs vaba