näitus „Ajanihe: udmurdi noorte palvused 1993/2017“

Ürituse algus: 24.09.2018
Ürituse lõpp: 07.11.2018

Narva linnuses on 24. septembrist avatud Eesti Rahva Muuseumi rändnäitus „Ajanihe: udmurdi noorte palvused 1993/2017“. XXI Eesti muuseumide festivali raames Narvas esitletud näitust näeb linnuse torni 5. korrusel.

Foto- ja filmiprojekt tutvustab udmurdi noorte initsiatsiooniriitusi ehk üleminekurituaale, millega tähistatakse nende vastuvõtmist kogukonna täiskasvanud liikmete sekka. Tänapäeval kohtab sellist riitust Euroopa rahvastel üsna harva ja ka udmurtidel on see säilinud ainult ühes kohas – Tatarstanis Agrõzi rajoonis Varkled Bodja külas. See traditsioon ei katkenud siin isegi nõukogude ajal ja on elujõuline ka tänapäeval.

Näitusel on esitatud kahe uurimisrühma etnoloogiliste välitööde materjalid. Visuaal-antropoloogiline eksperiment kõrvutab eri aegu, salvestustehnikaid (filmikaamera aastal 1993 ning digikaamera 2017), mitmeid kombestikuga seotud objekte-esemeid ning uurijate arusaama kultuuri talletamisest pildis ja videos. On märkimisväärne, et objektiivi ette on jäänud kahe põlvkonna kombetalitus – 2017. aasta palvustel osalesid juba 1993. aasta palvetajate lapsed.

Viiekeelne (eesti, udmurdi, inglise, prantsuse, vene) näitus on valminud Eesti Rahva Muuseumi ja Kuzebai Gerdi nimelise Udmurdi Rahvusmuuseumi (Iževsk, Venemaa) koostöös. Projekti toetas Eesti Vabariigi Haridus- ja Teadusministeeriumi hõimurahvaste programm. Koostöös Välisministeeriumiga on näitus rändamas Venemaal, Ungaris, Prantsusmaal jne.

Meil Varkled Bodjas käib palju teadlasi. Nad jäädvustavad meie igapäevast elu-olu ja kultuuri, küsivad rituaalide kohta. Varem olime üllatunud, et miks see nendele nii huvitav on. Kõik on meie jaoks tavaline: meie vanemad ja me ise oleme osalenud palvustel,  ka lapsed ei jää palvustest kõrvale. Nüüd saime aru: neid rituaale säilitasime vaid meie, seda pole kusagil mujal! Suur tänu näituse korraldajatele!

(Jevdokia Mihhailova Varkled Bodjast näituse avamisel Iževskis, aprill 2018)

Kuraatorid: Nikolai Anisimov, Svetlana Karm, Arp Karm, Eva Toulouze. Kujundaja: Jane Liiv

Fotod: Arp Karm 1993, Eva Toulouze, Nikolai Anisimov 2017

Video: Aado Lintrop 1993, Nikolai Anisimov 2017

Idee autor ja projektijuht: Svetlana Karm

ERM-i näituste juht: Kristjan Raba